BRATISLAVA - V parlamente sa už dlhšiu dobu slovenskí politici sporia v otázke uvoľňovania dlhovej brzdy, ktorá by mala priniesť finančné zdroje na zlepšenie slovenskej infraštruktúry.
Poslanci NR SR za strany Smer-SD, SNS a Most Híd sa zhodujú, že uvoľnením dlhovej brzdy by Slovensko získalo finančné zdroje na zlepšenie a dostavbou infraštruktúry, ktorá by mohla v budúcnosti prilákať veľa zahraničných investorov.
Premiér Robert Fico ešte koncom minulého roka informoval, že v tejto veci plánuje viezť rokovania. Na zmenu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je totiž potrebná ústavná väčšina, vládna koalícia teda potrebuje aj podporu časti opozičných poslancov.
Vláda argumentuje tým, že ak sa zákon o dlhovej brzde neuvoľní, štát nebude mať dostatok finančných prostriedkov na veľké infraštruktúrne projekty ako sú diaľničné či železničné stavby. V súvislosti so štrukturálnymi fondami, ktorých čerpanie má skončiť v roku 2020.
Mohli by ďalšie finančné prostriedky prispieť k zlepšeniu situácie, hlavne na východe krajiny, kde si to pomery naozaj žiadajú, alebo by uvoľnenie dlhovej brzdy malo opačný efekt, ktorý by prispel len k navýšeniu dlhu Slovenska? Na názor sme sa opýtali ekonomického analytika Mgr. Radovana Ďuranu z Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdia (INESS). Viac sa dozviete v priloženom videu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies