JAKARTA - Aktivita sopky Agung na indonézskom ostrove Bali od štvrtka klesá. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na Gedeho Suantiku, šéfa úradu pre zmierňovanie následkov prírodných katastrof.
Suantika spresnil, že v piatok nebola nezaznamenaná žiadna erupcia. Vyjadril nádej, že aktivita sopky sa bude znižovať aj naďalej. Súčasne však varoval, že vnútri sopky je ešte stále vysoký tlak, takže k veľkej erupcii môže dôjsť kedykoľvek.
Po tom, ako sopka počas uplynulého víkendu začala chrliť popol, balijské úrady v pondelok zvýšili úroveň varovania na najvyšší možný stupeň a nariadili evakuáciu asi 100.000 ľudí.
Aktivita sopky spôsobila aj dočasné zatvorenie tamojšieho medzinárodného letiska. To dnes síce zrušilo niekoľko letov, ale zostáva otvorené. Austrálska spoločnosť Jetstar Airways vysvetlila, že niekoľko jej letov z Bali naplánovaných na piatok večer bolo zrušených "kvôli náhlej zmene predpovede počasia na dnešný večer".
Medzinárodné letisko na susednom ostrove Lombok, ktoré bolo vo štvrtok uzavreté, v piatok ráno opäť otvorili. Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.
Posledný veľký výbuch tejto sopky nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies