SOUL - Územné spory v Juhočínskom mori nútia krajiny v tejto oblasti, aby zvýšili svoje požiadavky na americkú bezpečnostnú prítomnosť, povedal dnes americký minister obrany Ash Carter počas svojej cesty do juhokórejského Soulu.
"Pozornosť venovaná sporným nárokom v Juhočínskom mori a dôležitosť týchto sporov majú taký dopad, že mnohé krajiny tomto regióne chcú zintenzívniť svoju bezpečnostnú spoluprácu s USA," citovala Cartera agentúra Reuters.
Šéf Pentagónu presadol v Soule do vrtuľníka, ktorým odcestoval do nárazníkovej zóny oddeľujúcej Severnú a Južnú Kóreu. Zdôraznil tým americký záväzok brániť svojho juhokórejského spojenca, napísala agentúra AP.
Ide o prvú Carterovu návštevu v demilitarizovanej zóne odkedy je ministrom obrany. Neskôr sa vráti do Soulu na bezpečnostné rokovania s juhokórejskými predstaviteľmi obrany, ktoré sa konajú každý rok. Očakáva sa, že sa sústredia na pokrok Južnej Kórey, ktorý dosiahla pri rozvoji svojho vojenského potenciálu, aby už nepotrebovala americké vedenie juhokórejských síl v prípade severokórejského útoku, napísala AP.
"Severokórejčania sú notoricky nevypočítateľní," povedal minister reportérom, ktorí ho sprevádzajú. "Sme vždy pripravení na možnosť provokácií, dokonca počas dnešnej návštevy demilitarizovanej zóny," dodal.
Zóna oddeľujúca oba kórejské štáty vznikla na základe medzinárodnej dohody po tom, ako sa kórejská vojna v júli 1953 skončila prímerím. Počas nákladnej tri roky trvajúcej vojny bojovala koalícia Organizácie Spojených národov vedená Spojenými štátmi na strane Južnej Kórey.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies