Biatlon: V štafetovom mixe zlato pre Nórsko, Slováci skončili na šiestom mieste

NETKY.SK • 19 Február 2014, 16:59 • 2 min
Biatlon: V štafetovom mixe zlato pre Nórsko, Slováci skončili na šiestom mieste

ČERVENÁ POĽANA - V premiérovom štafetovom mixe na ZOH sa olympijskými šampiónmi stalo Nórsko v zložení Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Pre Björndalena malo zlato mimoriadny význam, keď má vo svojej olympijskej zbierke už 13 medailí (8-4-1) a v historickej bilancii najúspešnejších zberateľov vzácnych kovov sa vyšvihol na čelo pred svojho krajana v behu na lyžiach Dählieho (8-4-0). Striebrom sa ozdobilo Česko (+32,6) a bronzom Taliansko (+58,2). Slovenská štafeta s Janou Gerekovou, Anastasiou Kuzminovou, Pavlom Hurajtom a Matejom Kazárom finišovalo na veľmi dobrom 6. mieste (+1:47,7).

Na štart nastúpilo 16 štafiet a medzi nimi aj slovenské v najsilnejšom zložení. Kvartetá zložené z mixov dvoch žien a dvoch mužov inšpirovali aj biatlonové krajiny s užšou špičkou. Dvoch rovnocenných mužov a dve ženy zložili ľahšie ako celé štvorice pri čisto ženských, či mužských štafetách. Jednoduchá matematika sa týkala aj slovenského biatlonu, ktorý si v mixe medzi 16 štartujúcimi dosť trúfal. So štartovným číslom 12 štafetu rozbehla Jana Gereková, na druhom úseku nastúpila Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt bežal na treťom a finiš obstaral Matej Kazár. Nórovi Björndalenovi sa naskytla opäť príležitosť na 13-tu olympijskú medailu na ZOH a byť najlepším zberateľom vzácnych kovov histórie, Francúza M. Fourcada zasa lákala šanca vybojovať štvrtú medailu v Soči. O štvrté zlato sa mohla pokúšať aj Darja Domračevová, no v zostave chýbala, asi aj preto, že Bielorusko ťažko mohlo pomýšľať na medailu a medzi favoritov nepatrilo.

V počasí na bode mrazu, v miernom vetre a s optimálnou viditeľnosťou sa Gerekovej úvodná streľba nevydarila, na tretí a štvrtý terč dobíjala až trikrát, dôležité však bolo, že sa trestnému okruhu vyhla. Zo 4. miesta síce klesla na 13-te, no strata 26,3 sekundy veľká nebola. V 'stojke dobíjala Gereková dvakrát (celková bilancia 0+3, 0+2) na prvý a štvrtý terč, postavenie si síce zlepšila na 11. miesto, no strata narástla na najlepšie Talianky 41,0.

Ako prvé odovzdávali Nórky pred Taliankami a Češkami, Anastasia Kuzminová vybehla na 10. mieste (+37,5). Českú štafetu veľmi skoro vytiahla na čelo Gabriela Soukalová, naopak, Švajčiarka Selina Gasparinová nepríjemne spadla a ťažko sa zo snehu zbierala. V ležke sa Soukalová vytrápila s tromi dobíjaniami, Kuzminová s dvoma na druhom a treťom terči a čo nazbierala v behu, to v streľbe stratila. S ôsmim miestom a odstupom 55,8 na vedúce Nórsko však šanca na dobrý výsledok nevyprchala, najmä keď bola v polohe stojmo strelecky bezchybná (0+2, 0+0).

Na tretí úsek vybehol prvý Čech Soukup pred Nórom Björndalenom (+1,1) a Talianom Windischom (+19,5), Pavol Hurajt na 5. mieste so stratou rovnej minúty. Po ležke Hurajt poskočil už na štvrté a aj keď musel v stoji dvakrát dobíjať na druhý a tretí terč (0+0, 0+2), na medzičase bol štvrtý a na odovzdávke piaty. Najviac stratil na treťom úseku Rus Garaničev i Ukrajinec Deryzemľa, obaja s trestnými okruhmi.

Do posledného úseku sa vydal v najlepšom postavení Nór Svendsen po tom, čo mu Björndalen vytvoril až 43,1 sekundový náskok pred Českom a 1:14,1 min pred Talianskom. Matej Kazár priebežne s 5. miestom (+1:57,3) pocítil tvrdosť pádu na už preslávenej zákrute v zjazde, piate miesto si však udržal. Streľba ležmo bola v podaní Svendsena, Moravca i Hofera bezproblémová, aj štvrtého Nemca Schemppa, dokonca aj M. Fourcada, Kazára a Šipulina.

Záverečnú streľbu si Nór Svendsen dokonale užil s víťazným gestom, Moravec dobíjal na posledný terč, Hofer bol neomylný, aj Schempp. Matej Kazár dobíjal na posledný terč (0+0, 0+1), aj Francúz M. Fourcade a do boja o 5. miesto sa pridal Rus Šipulin. Nečakane z neho vypadol dvojnásobne zlatý v Soči M. Fourcade, Kazára predbehol len Šipulin, Kazár sa už márne hodil do cieľa a slovenský biatlon sa mohol tešiť z veľmi dobrého 6. miesta. 

 

Jana Gereková sa po prvom úseku neusmievala. "Tá strelba ma tu na olympiáde prenasleduje ako tieň. Musela som siahnuť až na dno, aby som v behu straty z piatich dobíjaní zmiernila. Myslím si, že sa mi to aj podarilo, celkove to teda nebolo až také zlé."


Anastasia Kuzminová sa zadúšala kašľom, zápal priedušnice sa prejavil, no zabojovala príkladne a vytiahla štafetu do boja o popredné umiestenie. "Všetci sme podali bojovné výkony na hranici maxima. Dobíjania mi síce ubrali z času, zabrala som však tak ako ostatní. Priebeh bol maximálne dramatický, Paľo Hurajt štafetu podržal a súboj Maťa Kazára s mojím bratom bol úžasne dramatický."

      

Pre Pavla Hurajta mali štafety špecifický význam, pretože s olympiádou i celou kariérou sa snažil rozlúčiť dôstojne, s dobrým výsledkom. "Škoda, že Maťo nezdolal vo finiši Rusa Šipulina, krásne zabojoval o piate miesto, no berieme aj šieste. Dobíjania nás zdržali, podľa mňa to bol z našej strany slušný výkon."
      

Na finiš a súboj s Rusom Šipulinom bude Matej Kazár dlho spomínať. "Padol som, aj pažbu vyrobenú na mieru zlomil. Dosť ťažko to znášam, pretože máme pred sebou ešte mužské štafety a s náhradnou zbraňou sa pochopiteľne horšie mieri. Lyže ma poslúchali na slovo, no a ten záver bol veľmi dramatický. Martin Fourcade v závere nestačil, ja som bol raz pred Šipulinom, potom zasa potiahol on a ja som sa zviezol. Škoda, že mi na konci vbehol v zákrute do smeru, je to však výborné, sám so sebou som veľmi spokojný." 
      

Výsledky:
miešané štafety na 2x6 km žien a 2x7,5 km mužov:
1. Nórsko (Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen) 1:09:17,0 (0 tr. okr.+2 dobíjania), 2. Česko (Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec) +32,6 (0+7), 3. Taliansko (Dorothea Wiererová, Karin Oberhoferová, Dominik Windisch, Lukas Hofer) 58,2 (0+6), 4. Nemecko 1:41,3 (0+9), 5. Rusko 1:47,4 (1+8), 6. Slovensko (Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár 1:47,7 (0+10), 7. Francúzsko 2:47,3 (1+8), 8. Ukrajina 2:48,2 (1+8), 9. USA 3:03,1 (1+13), 10. Rakúsko 3:17,8 (1+7), 11. Bielorusko 3:54,8 (0+9), 12. Kanada 4:10,7 (0+8), 13. Švajčiarsko 4:16,9 (0+9), 14. Poľsko 4:19,0 (0+6), 15. Kazachstan 6:29,4 (0+6), Estónsko nedobehlo



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies