Berlín - Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej očakáva, že prípadný brexit bez dohody bude mať len "relatívne malý" vplyv na trh práce v najväčšej európskej ekonomike.
V decembri 2017 bolo v Nemecku zamestnaných približne 41.000 britských občanov. Tento počet je pre trh práce celkovo bezvýznamný, keďže podľa údajov spolkového štatistického úradu Destatis na konci druhého štvrťroku bolo v Nemecku zamestnaných približne 44,8 milióna ľudí.
Vláda v Berlíne opakovane upozorňovala, že Británia si nemôže vyberať "hrozienka z koláča". Teda tie európske pravidlá, ktoré jej vyhovujú, a zároveň odmietať zásady, ako je voľný pohyb osôb počas rokovaní o jej odchode z bloku.
Nemecko a lídri EÚ tento týždeň na summite v Rakúsku odmietli návrh britskej premiérky Theresy Mayovej na zachovanie iba voľného pohybu tovaru medzi Britániou a Úniou po brexite. Britská premiérka následne vyhlásila, že rozhovory o brexite sú týmto zablokované a vyzvala Úniu, aby prišla s vlastnými plánmi.
Štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí Michael Roth v sobotu (22.9.) na sociálnej sieti Twitter napísal, že 27 zvyšných krajín EÚ sa často stretávalo a snažili sa dosiahnuť "rozumné riešenia", ako ukázali doterajšie rokovania. Hádzanie viny na EÚ preto považuje za nespravodlivé. A dodal, že Únia nemôže riešiť problémy, ktoré na Britských ostrovoch spôsobil brexit.
Nemecké priemyselné združenie medzitým vo svojej správe skonštatovalo, že brexit ublíži obom stranám, EÚ aj Británii. Prezident BDI Dieter Kempf uviedol, že združenie stále dúfa v dohodu o brexite, ale zároveň odporučilo firmám, aby sa pripravili aj na odchod Británie z bloku bez dohody, tzv. tvrdý brexit.
V prípade, že dôjde k najhoršiemu možnému scenáru, mala by existovať aspoň dohoda o ochrane obchodu a investícií, ktorá by mala byť čo najkomplexnejšia, dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies