Cena unce zlata zostane hlboko pod rekordom 1920,10 USD - Svet Unca (31,1 g) zlata sa predávala dnes predpoludním miestneho času na komoditnej burze v Singapure po 1716,81 USD (1331,27 eura). V porovnaní s piatkovým (30.
Unca (31,1 g) zlata sa predávala dnes predpoludním miestneho času na komoditnej burze v Singapure po 1716,81 USD (1331,27 eura).
V porovnaní s piatkovým (30. 11.) záverom v New Yorku zdražela o 0,1 %. V piatok predpoludním sa však na západnom brehu Atlantiku predávala aj po 1729,91 USD.
Hedžové fondy a peňažní manažéri predpokladajú, že kurz zlata a striebra bude v nasledujúcich mesiacoch stúpať. V súlade s týmto trendom rástol už tretí týždeň po sebe záujem o americké zlaté mince. Naposledy sa v takom objeme predávali pred 14 rokmi. Investori sa obávajú, že Bielemu domu sa nepodarí úspešne prejsť rozpočtovým úskalím a krajina sa po Novom roku dostane do turbulencií.
V piatok však prezident Barack Obama zvýšil tlak na Kongres. Jeho republikánskych členov obvinil, že Američanom chcú dať pod vianočný stromček „figu drevenú“ tým, že nepodporujú jeho návrh. Prezident sa usiluje o zachovanie daňových výhod pre stredné a nižšie vrstvy a o zdanenie bohatých. Ak by Kongres jeho návrh neprijal, od prvého januára by daňové zvýhodnenie automaticky zaniklo všetkým Američanom.
Podľa Simona Weeksa, šéfa úseku vzácnych kovov Scotia Mocatta, súčasnú cenu zlata určuje hlavne slabý dolár. V stredu (28. 11.) došlo k prepadu ceny kovu. Unca stála 1705,64 USD. Ale podľa experta sa jej nepodarí ani napriek komplikovaným rokovaniach medzi Bielym domom a republikánmi súčasný reálny strop 1750 USD za uncu prekonať. Zlato tak zrejme až do konca roka zostane hlboko pod svojím historickým cenovým rekordom zo začiatku septembra minulého roka. Vtedy sa unca predávala po 1920,10 USD.
Scotia Mocatta sa zaoberá globálnym obchodom s drahými kovmi, najmä zlatom. Je divíziou banky Nova Scotia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies