Čína zohrávala v sýrskom konflikte špecifickú úlohu – na rozdiel od Iránu či Ruska sa priamo nezapojila do bojov, no svojou podporou al-Asadovho režimu významne ovplyvnila vývoj v krajine. Využívala svoje právo veta v Bezpečnostnej rade OSN, poskytovala finančnú pomoc a uzatvárala obchodné dohody. Táto politika sa však dostáva do novej fázy po páde al-Asadovho režimu.
Vzťahy Číny so Sýriou pod al-Asadom
Pod vládou Bašára al-Asada Čína rozšírila svoje investície a stala sa dôležitým ekonomickým partnerom Sýrie. Podpora zahŕňala:
Návšteva al-Asada v Číne v roku 2023 symbolizovala posilnenie ich strategického partnerstva.
Pád al-Asada a nový vývoj
Nedávne zvrhnutie al-Asada povstaleckými skupinami pod vedením Haját Tahrír aš-Šám (HTS) zmenilo dynamiku čínsko-sýrskych vzťahov. Čína na túto udalosť reagovala opatrne, zdôrazňujúc potrebu politického riešenia a stability v regióne.
Podľa analytikov bude Čína pravdepodobne pokračovať v pragmatickom prístupe. Peking už má skúsenosti s prácou s novými režimami, ako ukázala jeho angažovanosť v Afganistane po prevzatí moci Talibanom.
Výzvy a príležitosti pre Čínu
Perspektívy do budúcnosti
Hoci budúcnosť čínsko-sýrskych vzťahov závisí od nového režimu v Damasku, Čína sa pravdepodobne bude snažiť udržať ekonomickú a diplomatickú prítomnosť v Sýrii. Jej pragmatický prístup môže pomôcť zabezpečiť stabilitu a podporiť jej širšie záujmy na Blízkom východe.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies