PEKING - Čína, jeden z najväčších používateľov plastov na svete, zverejnila plán na zníženie množstva plastov na jedno použitie naprieč krajinou. Nerozložiteľné tašky zakáže vo veľkých metropolách do konca roka 2020 a vo všetkých mestách a mestečkách do roku 2022. Reštauračný priemysel zase od konca roka 2020 nebude smieť používať jednorazové slamky.
Čínska skládka je plná
Čína už roky zápasí s odpadom, ktorý generuje jej 1,4-miliardová populácia. Najväčšia skládka v krajine s rozlohou približne sto futbalových ihrísk je už plná, a to o 25 rokov skôr, ako bolo v pláne. Viac o skládke sa dozviete v článku "Najväčšia skládka odpadu je takmer plná o 25 rokov skôr ako sa očakávalo".
Štatistika produkcie odpadu v Číne
Len v roku 2017 vyzbierala Čína 215 miliónov ton odpadu z domácností. Štatistiky k jeho recyklovaniu nie sú k dispozícii. V roku 2010 Čína vyprodukovala 60 miliónov ton plastového odpadu, nasledovaná Spojenými štátmi s 38 miliónmi ton.
Aké zmeny nastanú v krajine?
Podľa nového zákona budú plastové tašky zakázané vo všetkých mestách do roku 2022, o 3 roky viac na implementáciu zmien budú mať obchodníci s čerstvým tovarom. Okrem slamiek budú v reštauráciách obmedzené aj plastové príbory a iné produkty. Hotely budú musieť do roku 2025 úplne upustiť od jednorázových plastov.
Zákaz dovozu odpadu
Čína, kedysi najväčší dovozca plastového odpadu na svete, oznámila, že zakáže dovoz zahraničného plastového odpadu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies