PEKING - Čínske robotické vozidlo, určené na výskum povrchu Mesiaca, neprežilo lunárnu noc a bolo vyhlásené za "mŕtve". Oznámil to dnes medzinárodný vedecký časopis New Scientist s odvolaním sa na čínske štátne médiá.
Podľa pôvodného plánu mal rover Jü-tchu (Nefritový králik) skúmať mesačný povrch tri mesiace; okrem iného mal pátrať po zdrojoch nerastných surovín.
Koncom januára, zhruba po šiestich týždňoch misie však "králik" začal mať technické problémy: technici zaznamenali vážnu, bližšie nešpecifikovanú anomáliu v jeho kontrolnom mechanizme.
Pred dvoma týždňami sa šesťkolesové, slnečnou energiou poháňané vozidlo preplo do hybernačného režimu, aby tak prečkalo lunárnu noc, počas ktorej môže teplota na povrchu Mesiaca klesnúť až na mínus 180 stupňov Celzia.
Experti z riadiaceho programu misie dúfali, že sa im problém po skončení 14-dňovej lunárnej noci podarí odstrániť, ale naznačili aj možnosť, že sa sonda zo "spánku" už možno nepreberie.
V pondelok, po začiatku nového lunárneho dňa, sa pozemské riadiace centrum pokúsilo obnoviť komunikáciu s výskumným vozidlom. Tlačová agentúra China News Service (CNS) dnes bez ďalších podrobností informovala, že snahy o reaktiváciu rovera boli neúspešné. "Fungovanie prvého čínskeho mesačného vozidla Jü-tchu nemohlo sa nepodarilo plne obnoviť," uviedla anglická stránka agentúry CNS. Správa vyvolala záplavu ľútostivých reakcii medzi užívateľmi čínskeho internetu.
Nefritový králik začal operovať na povrchu Mesiaca v polovici decembra minulého roku. Počas 42 dní prešiel viac ako 100 metrov a za pomoci panoramatickej kamery, radaru a ďalšieho vybavenia získal množstvo vedecky využiteľných údajov.
Vyslanie lunárneho vozidla bolo ďalším krokom ambiciózneho čínskeho vesmírneho programu, ktorý predpokladá zriadenie stálej vesmírnej stanice do roku 2020.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies