MOSKVA - Kremeľ sa domnieva, že Dohovor OSN o námornom práve nie je možné uplatňovať na situáciu, ktorá nastala v súvislosti s incidentom v Kerčskom prielive.
Uviedol to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý nevysvetlil, prečo Moskva zastáva tento názor. Podľa agentúry TASS Peskov dodal, že Moskva bude aj naďalej obhajovať toto svoje stanovisko.
V Hamburgu sídliaci Medzinárodný súd pre námorné právo (ITLOS) v sobotu rozhodol, že Rusko má bezodkladne prepustiť 24 zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátiť Ukrajine tri vojenské plavidlá, zajaté od novembra minulého roku.
Moskva však tvrdí, že jurisdikcia ITLOS sa na Kerčský prieliv nevzťahuje.
Tribunál ITLOS so sídlom v Hamburgu, ktorý je medzivládnou organizáciou vytvorenou na základe Dohovoru OSN o morskom práve (UNCLOS), rozhodoval o žalobe Ukrajiny proti Rusku v prípade tzv. kerčského incidentu.
Ukraine gets a win: The Hamburg-based International Tribunal for the Law of the Sea today ruled that Russia must immediately release the 24 Ukrainian sailors and three naval vessels it captured during an attack near the Kerch Strait in November. https://t.co/DnBFU0xu5Q
— Christopher Miller (@ChristopherJM) May 25, 2019
Ruské námorníctvo pri ňom zadržalo tri ukrajinské vojenské lode a ich posádky. Odohral sa 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolanému zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.
Rusko tvrdí, že ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode sa chceli len preplaviť cez Kerčský prieliv do Azovského mora.
Moskva pojednávanie v Hamburgu bojkotovala. Zastáva totiž názor, že o prípade by mal rozhodnúť len domáci súd v Rusku. Potvrdil to aj Peskov v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil ruský denník Vedomosti a v ktorom dodal, že ruská strana pokračuje vo vyšetrovaní incidentu v Kerčskom prielive.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies