DHAKA - Malé deti v školskom veku sú v Bangladéši nútené pracovať dlhé hodiny v otrasných podmienkach textilných tovární za 20 centov na deň. Oblečenie, ktoré vyrobia potom zásobuje miestne trhy, susendú Indiu, ale najmä západné krajiny, pričom lacnú pacovnú silu zneužívajú hlavne medzinárodne známe značky.
V továrňach pracujú deti z najchudobnejších vrstiev 6 dní v týždni aj v čase kedy by mali sedieť v škole. Šokujúce zábery, ktoré zachytil fotograf Claudio Montesano Casillas, zobrazujú malých robotníkov v zlých podmienkach tovární, ktoré nepodliehajú nijakým bezpečnostným kontrolám. Claudio navštívil manufaktúry v Keraniganji neďaleko továrne Rana Plaza, ktorá vyhorela v roku 2013, pričom tam zahynulo 1100 ľudí.
V jednej miestnosti zvykne pracovať až 15 šíčov, pričom k dispozícii nemajú núdzové východy ani protipožiarne bezpečnostné opatrenia. Podľa údajov UNICEF-u v tejto krajine pracuje viac ako milión detí vo veku 10 až 14 rokov. "Deti pracujú od rána do noci za minimálnu mzdu. Spia priamo v továrni alebo v chatrčiach v blízkom okolí," vysvetluje Cladio pre Dailymail. "Prichádzajú z dedín do miest, hľadajú si zamestnanie a snívajú o lepšom živote," dodal.
Odevný priemysel je tepnou Bangladéšskej ekonomiky, pričom krajine každý rok vyneseie 25 miliárd libier a dokopy zamestnáva štyri milióny pracovníkov, najmä žien. Vzhľadom k nehode v roku 2013 v Rana Plaza, bangladéšska vláda zavrela pre životu nebezpečné podmienky až 73 odevných závodov čo ovplyvnilo životy 20.000 pracovníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies