Novoobjavené jazero je veľmi zlým signálom pre celé ľudstvo.
Téma globálneho otepľovania momentálne veľmi rezonuje. Zdá sa však, že čo človek spustil svojou činnosťou dokoná sama príroda. Naznačuje to aj najnovší objav profesorky z Aljašskej univerzity Katey Walter Anthony. Tá v rámci svojho výskumu zameraného na jazerá arktickej tundry narazila na niečo veľmi zvláštne.
Profesorka natrafila na „vriace“ jazero s akým sa doposiaľ nikde na svete nikto nestretol. Ide o unikát svojho druhu. Avšak poriadne nebezpečný. Na povrch sa z hlbín dostávajú veľké metánové bubliny, pričom denne sa takto uvoľnia do atmosféry dve tony nebezpečného plynu.
Across the Arctic, lakes are leaking dangerous greenhouse gases. And one lake is behaving very strangely https://t.co/twf8Y8Wh4R pic.twitter.com/oF3NU3LRxg
— Chris Mooney (@chriscmooney) 24. septembra 2018
Odborníčka vysvetľuje, že permafrost v súčasnosti tvorí približne 24 percent povrchu severnej pologule. Prudké stúpanie teploty má však za následok jeho postupné topenie. Tieto staré vrstvy ľadu ukrývajú veľké množstvá metánu a uhlíka, voda z permafrostu dokonca obsahuje kyselinu sírovú. Všetky tieto nebezpečné látky sa topením ľadu dostávajú von, pričom majú reálny potenciál spôsobiť globálnu katastrofu. Presné následky tohto procesu však zatiaľ nedokážu odhadnúť ani vedci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies