ATÉNY - Grécko a jeho medzinárodní veritelia v pondelok obnovia vyjednávanie o podmienkach uvoľnenia ďalšej tranže záchranného úveru vo výške 8,1 mld. eur. Rozhovory obe strany dočasne prerušili pred dvoma týždňami, medzičasom grécka vláda takmer padla pre prepúšťanie v štátnej televízii ERT.
"Veritelia nám budú robiť problémy, ale menej, než počas predchádzajúcich inšpekcií," povedal jeden z tajomníkov vlády v nedeľu novinárom. Atény chcú tzv. "trojku", čiže Európsku komisiu, Európsku centrálnu banku a Medzinárodný menový fond (MMF), požiadať o zníženie privatizačného cieľa na tento rok, keďže sa krajine nepodarilo nájsť záujemcu o štátnu plynárenskú spoločnosť DEPA. Problémom môže byť aj to, že Grécko nesplnilo júnový termín na zníženie počtu zamestnancov v štátnej správe, v štátnej zdravotnej poisťovni EOPYY sa objavil schodok vo výške 1 mld. eur a Atény sa s trojkou sporia aj o nepopulárnej dani z nehnuteľností a možnom znížení spotrebnej dane pre reštaurácie. Podľa gréckych predstaviteľov však krajina má dostatok hotovosti, aby preklenula krátkodobé sklzy v záchrannom pláne a premiér Antonis Samaras už vylúčil, že by Atény mohli prijať nové úsporné opatrenia.
Samaras by chcel, aby sa potrebné vyjednávanie skončilo čo najrýchlejšie a prostriedky by sa uvoľnili ešte do konca júla. Riziko je pritom veľké, ide totiž o poslednú z veľkých finančných injekcií pre Grécko v rámci záchranného programu, ktorý sa končí v roku 2014. Ak by sa nepodarilo dospieť k dohode, MMF by sa možno musel z financovania gréckej záchrany stiahnuť, aby neporušil vlastné pravidlá financovania. Atény však očakávajú, že rozhovory sa napriek neúspechom v privatizačnom procese a meškajúcej reforme verejnej správy skončia úspešne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies