Čína sa sťažuje na vysoký objem dolárov v obehu
Prakticky nekontrolované tlačenie dolárov v USA vyvoláva v Číne rast spotrebiteľských cien, vedie k zdražovaniu surovín a práce. Uviedol to dnes podľa denníka China Business News minister obchodu Čchen Te-ming. Jeho vyjadrenie sa posudzuje ako priliatie oleja do ohňa v menovom spore medzi Spojenými štátmi a Čínou pred summitom G20, ktorý sa uskutoční v 11. a 12. novembra v juhokórejskom Soule.
V obave z obchodnej vojny, ktorá by zahnala svetovú ekonomiku znovu do krízy, sa ministri financií G20 minulý týždeň dohodli, že členovia hlavných priemyselných a rozvojových krajín nebudú oslabovať svoje meny, aby na svetovom trhu nezískavali výhody pre svoju produkciu. Nedohodli sa však na konkrétnej miere zníženia nerovnováhy a na tom, ako by mal klesnúť prebytok čínskeho obchodu so Spojenými štátmi.
Denník citoval Čchena, že Spojené štáty vyvolávajú svojou peňažnou politikou v Číne inflačný šok a sú faktorom, ktorý zvyšuje neistotu.
Zámer americkej centrálnej banky, Fedu, nakúpiť v blízkej budúcnosti štátne dlhopisy asi za 500 miliárd USD (359,40 miliardy eur), povedie k ďalšiemu oslabeniu dolára a vyvolaniu inflačných tlakov aj v americkej ekonomike. Na svetovom trhu súčasne budú rásť ceny komodít, ktoré sa účtujú v americkej mene.
V septembri bola ročná miera inflácie v Číne 3,6 %, ale inflačné zacielenie čínskej centrálnej banky je 3 %. Avšak vládni predstavitelia dávajú rast inflácie do súvislosti hlavne s nedostatkom zeleniny a iných potravín.
Čínska centrálna banka zvýšila minulý týždeň svoju základnú úrokovú sadzbu. Toto opatrenie, ktoré by podľa analytikov malo zmierniť aj veľmi rýchly rast čínskeho hrubého domáceho produktu, bolo prvým od roku 2007.
Zdroj: TASR/AP
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies