NAÍ DILLÍ - Indická sonda bude okrem iného skúmať atmosféru a povrch Marsu.
India sa pripravuje na vyslanie kozmickej sondy k Marsu, ktorá by obežnú dráhu červenej planéty mala dosiahnuť po približne 280 až 300 dňoch.
Sonda Indickej vesmírnej agentúry (ISRO) by svoju púť k Marsu mala začať už najbližší utorok. Misia Mangalján bude stáť iba 80 miliónov dolárov (59 miliónov eur), čo je menej ako polovica hodnoty lietadla Boeing Dreamliner.
Ak by bola India v prípade Marsu úspešná, bola by prvá spomedzi ázijských krajín. V roku 1998 nevyšiel pokus Japonska a v roku 2012 sa k Červenej planéte nedostala čínska sonda Jing-chuo-1, ktorá bola súčasťou ruskej misie Phobos-Grunt.
Indická sonda bude okrem iného skúmať atmosféru a povrch Marsu. "Približne na 85 percent je našim cieľom preukázať technologické spôsobilosti a získať informácie pre budúce misie. Pätnásť percent tvoria vedecké ciele," uviedol hovorca ISRO D.P. Karnik. "V súčasnosti sa so skromným postojom a v rámci rozpočtu a spôsobilostí snažíme učiť," dodal hovorca.
Prvá indická sonda Čandraján-1 bola vyslaná k Mesiacu v októbri 2008. India sa vtedy stala štvrtou krajinou - po USA, Rusku a Japonsku - ktorá na Mesiaci umiestnila sondu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies