Izrael uviedol, že cieľom jeho úderov je zabrániť tomu, aby sa vojenské vybavenie dostalo do rúk extrémistov, pričom popiera, že by jeho jednotky postupovali smerom k Damasku.
Izraelské vojenské lietadlá uskutočnili niekoľko náletov v rôznych častiach Sýrie, kde sa nachádzajú vojenské objekty, zatiaľ čo pozemné jednotky obsadili pohraničnú nárazníkovú zónu na Golanských výšinách. Izraelský minister obrany medzitým uviedol, že v noci na pondelok bola zničená sýrska námorná flotila.
Bezprostredne po páde al-Asadovej vlády cez víkend sa izraelské sily presunuli do nárazníkovej zóny s rozlohou približne 400 kilometrov štvorcových vo vnútri Sýrie, ktorá bola zriadená po vojne na Blízkom východe v roku 1973, pričom tento krok bol podľa Izraela podniknutý s cieľom zabrániť útokom na svojich občanov.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii, ktoré pozorne sleduje konflikt od začiatku občianskej vojny v roku 2011, a televízia Mayadeen so sídlom v Bejrúte, ktorá má reportérov v Sýrii, uviedli, že izraelské jednotky postupujú po sýrskej strane hranice s Libanonom a priblížili sa na vzdialenosť 25 kilometrov od Damasku, pričom toto tvrdenie bolo popreté.
Hovorca izraelskej armády Nadav Šošani povedal, že „správy, ktoré kolujú v médiách o údajnom postupe izraelských tankov smerom k Damasku, sú nepravdivé“. Povedal, že izraelské jednotky sú rozmiestnené v nárazníkovej zóne s cieľom chrániť Izrael.
Izraelský minister obrany Israel Katz uviedol, že Izrael má v úmysle vytvoriť demilitarizovanú zónu na juhu Sýrie.
Izraelský prezident Benjamin Netanjahu v pondelok na tlačovej konferencii v Jeruzaleme povedal, že okupované územie Golanských výšin v Sýrii zostane súčasťou Izraela „na večné časy“.
Izrael má dlhú históriu zaberania území počas vojen so svojimi susedmi a ich obsadzovania na neurčito, pričom sa odvoláva na bezpečnostné záujmy. Izrael získal Golanské výšiny od Sýrie v stredovýchodnej vojne v roku 1967 a v roku 1981 ich anektoval, čo medzinárodné spoločenstvo s výnimkou Spojených štátov neuznalo.
Egypt, Jordánsko a Saudská Arábia odsúdili vpád Izraela na Golanské výšiny a obvinili ho z využívania nestability v Sýrii a porušovania medzinárodného práva.
Kriticky sa vyjadrilo aj Turecko, ktoré je hlavným podporovateľom sýrskej opozície voči Asadovi. Turecké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Izrael, že „prejavuje mentalitu okupanta“ v čase, keď sa v Sýrii objavila možnosť mieru a stability.
Hovorca OSN Stephane Dujarric v pondelok povedal, že izraelský vpád predstavuje porušenie dohody o stiahnutí z roku 1974 a vyzval Izrael aj Sýriu, aby ju dodržiavali.
Izrael tiež uviedol, že jeho vojenské lietadlá útočia na miesta podozrenia z použitia chemických zbraní a ťažkých zbraní, aby zabránili ich pádu do rúk extrémistov.
Minister obrany Katz okrem toho uviedol, že izraelské námorníctvo „včera večer operovalo s cieľom zničiť sýrsku flotilu, a to s veľkým úspechom“.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedlo, že od zvrhnutia Asada povstalcami Izrael uskutočnil viac ako 300 leteckých útokov po celej krajine.
Izraelské médiá medzitým informovali, že letectvo metodicky ničí sýrske vojenské prostriedky, aby zabezpečilo, že ten, kto bude v krajine vládnuť v budúcnosti, ich bude musieť obnoviť.
Operácie „systematicky ničili všetko, čo zostalo z armády utečeného tyrana“, napísal Yossi Yehoshua, vojenský spravodajca najväčšieho izraelského denníka Yediot Ahronot.
„Vo vlnách útokov boli zasiahnuté desiatky a desiatky cieľov vrátane skladov zbraní rôzneho druhu, aby sa zabránilo tomu, že sa dostanú do nepriateľských rúk a budú predstavovať hrozbu pre Izrael.“ Vzdušné sily „majú v súčasnosti úplnú slobodu konania,“ dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies