Vojna v Sudáne, ktorá zničila milióny životov a spôsobila najväčšiu krízu vysídľovania, môže vyvolať najväčšiu hladovú krízu na svete, varovala v stredu výkonná riaditeľka Svetového potravinového programu ( World Food Program - WFP) Cindy McCainová.
Viac ako 25 miliónov ľudí v Sudáne, Južnom Sudáne a Čade je uväznených v zhoršujúcej sa potravinovej bezpečnosti, uviedla McCainová, ktorá ukončila návštevu Južného Sudánu, kde sa stretla s rodinami utekajúcimi pred násilím a stupňujúcou sa hladovou krízou v Sudáne.
"Naliehavo žiadam, aby sa boje zastavili a aby všetky humanitárne agentúry mohli vykonávať svoju prácu, ktorá zachraňuje životy," uviedla McCainová.
Pred 20 rokmi bola v Dárfúre najväčšia hladová kríza na svete a svet sa spojil, aby reagoval. "Dnes sa však na obyvateľov Sudánu zabudlo. V stávke sú milióny životov a mier a stabilita celého regiónu," dodala McCainová.
WFP uviedol, že pre neutíchajúce násilie a zasahovanie bojujúcich strán nie je schopný dať dostatočnú núdzovú potravinovú pomoc zúfalým komunitám v Sudáne, ktoré sú uväznené v bojoch. V súčasnosti 90 % ľudí, ktorí čelia núdzovej úrovni hladu v Sudáne, uviazlo v oblastiach, ktoré sú pre WFP zväčša nedostupné.
Každé piate dieťa v tranzitných centrách na hlavnom hraničnom priechode je podvyživené, pričom McCainová uviedla, že pri súčasných zdrojoch sa WFP snaží držať krok so značnou mierou potrieb.
Podľa agentúry OSN sa humanitárna pomoc prerušila po tom, ako úrady zrušili povolenia pre cezhraničné konvoje kamiónov, čo prinútilo WFP zastaviť svoje operácie z Čadu do Dárfúru. Do Južného Sudánu a Čadu uteká stále viac ľudí a humanitárna pomoc je na pokraji síl.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies