BRATISLAVA - Podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka sa na jeho rokovaniach už na podanie žaloby pre kvóty na migrantov nepýtajú.
Ako však v rozhovore pre agentúru SITA pripustil, „boli otázky okolo toho v čase, keď sme to urobili“. Slovensko podalo žalobu 2. decembra 2015 na Súdny dvor v Luxemburgu. Namietame, že sa kvóty schvaľovali na rade ministrov vnútra, Slovensko si myslí, že o tak dôležitej téme sa malo rozhodovať na summite. Okrem Slovenska svoju žalobu podalo aj Maďarsko.
„Nemôžem si pomôcť, ale veľa toho vzruchu si vyrábame sami, pretože tu na Slovensku je hystéria, že čokoľvek povie predseda vlády, tak sa veľká časť médií musí okamžite začať búriť a začať kričať. V Európe si to všimnú, že je u nás mediálny poplach,“ povedal Lajčák s tým, že veľká časť komentátorov a analytikov musí apriori nesúhlasiť s tým, čo hovorí premiér. „A že to neprospieva imidžu škodí Slovenska, to je pre tých kvázianalytikov vedľajšie,“ dodal minister.
O podaní žaloby informoval premiér Robert Fico po zasadnutí vlády 2. decembra. Žalobu avizoval už po prijatí kvót na prerozdelenie 160-tisíc migrantov, ktorí sa nachádzajú v Taliansku a Grécku. Kvóty schválili ministri vnútra na svojom zasadnutí 22. septembra 2015, proti bolo vtedy Slovensko, Česko, Maďarska a Rumunsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo. Slovensko žaluje Radu Európskej únie a podľa Fica žiadame, aby súd toto rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné. „Tvrdíme, že toto rozhodnutie, ktoré Rada ministrov vnútra prijala, je v rozpore s rozhodnutím Európskej rady, ktorá jasne konštatovala, že sa nebudú prijímať povinné kvóty,“ vyhlásil vtedy premiér.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies