Maďarský bankový sektor bude mať pre bankovú daň tento rok nulový zisk
Zavedenie bankovej dane v Maďarsku, ktoré by malo priniesť do rozpočtu 200 miliárd HUF (723,22 milióna eur) ročne, a ďalšie zmeny v regulácii finančných ústavov ich zrejme tento rok pripravia o zisk, varuje maďarská banková asociácia.
Parlament už okrem toho schválil legislatívu na pomoc maďarským domácnostiam pri splácaní úverov v zahraničných menách, najmä vo švajčiarskych frankoch. Táto legislatíva núti banky uplatňovať výmenné kurzy výhodnejšie pre klientov a zakazuje im svojvoľne zvyšovať úroky.
"Maďarský bankový sektor očakáva, že v dôsledku bankovej dane a rôznych ďalších opatrení uzavrie tento rok s nulovým výsledkom, čo znamená, že mnohé banky v krajine vykážu straty," skonštatoval hlavný poradca asociácie János Müller v rozhovore pre štátnu televíziu m1.
Na ilustráciu minulý rok dosiahol maďarský bankový sektor zisk po zdanení vo výške 220,45 miliardy HUF.
Vláda v Budapešti chce okrem bankovej dane vyberať mimoriadnu krízovú daň od budúceho roka aj od telekomunikačných, energetických a maloobchodných firiem, aby zaplátala dieru v rozpočte a nemusela pritom siahnuť k nepopulárnym škrtom vo výdavkoch štátu na sociálnu sféru.
Kabinet už naznačil, že uvažuje o predĺžení krízových daní, ktoré mali pôvodne skončiť po roku 2012 do roku 2014. Podľa Müllera takýto krok zníži dôveru investorov v Maďarsko a môže mať negatívy vplyv na rast jeho ekonomiky.
"Od roku 2011 začnú platiť nové medzinárodné pravidlá, ktoré prikazujú bankám zvýšiť kapitál a likviditu. Toto nariadenie povedie k spomaleniu hospodárskeho rastu v Európskej únii aj v Maďarsku," uviedol Müller a dodal, že banky v krajine nebudú schopné v budúcnosti kompenzovať vplyv bankovej dane a ďalších opatrení na hospodárske výsledky znížením prevádzkových výdavkov a budú musieť tieto náklady preniesť aj na klientov.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies