BRATISLAVA - Manažment bezpečnostných rizík na Slovensku je potrebné zefektívniť, pretože zotrváva na už prekonaných a nedostatočne efektívnych postupoch. Konštatuje to dokument nazvaný Národná stratégia manažmentu bezpečnostných rizík Slovenskej republiky, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra. Materiál momentálne čaká na prerokovanie kabinetom.
Zmeny súvisiace s globalizáciou, demografickým a ekologickým vývojom vo svete podľa dokumentu prispievajú k nárastu nestability globálneho bezpečnostného prostredia. "Zvyšuje sa pravdepodobnosť asymetrických hrozieb, masovej nelegálnej migrácie, prejavov extrémizmu, ohrozenia kritickej infraštruktúry a vzniku mimoriadnych udalostí spôsobených vplyvom zmeny klímy," konštatuje materiál. Takto zmenená bezpečnostná situácia spolu s bezpečnostnými hrozbami v rámci Slovenska podľa rezortu vnútra zásadným spôsobom mení nároky na celý bezpečnostný systém.
Za účelom zníženia a zabránenia možným škodám, spôsobených prírodnými a inými, človekom zapríčinenými mimoriadnymi udalosťami, dokument definuje oblasti, v ktorých je potrebné uskutočniť zmeny. Prvou oblasťou je legislatívne a inštitucionálne zabezpečenie, to znamená predovšetkým analýzu a prípadnú novelizáciu právnych predpisov, ktoré sa týkajú bezpečnosti.
Druhou oblasťou je prepojenie manažmentu rizík s trvalo udržateľným rozvojom. Sem spadá napríklad implementácia rizikových oblastí do územných plánov, aktualizácia a doplnenie stavebných predpisov alebo tvorba a aktualizácia miestnych plánov s vyznačením rizikových oblastí.
Treťou oblasťou je posudzovanie bezpečnostných rizík. Tá v sebe zahŕňa identifikáciu rizík ohrozujúcich Slovensko na všetkých úrovniach, vybudovanie vedomostnej základne pre posudzovanie rizík alebo vybudovanie informačnej a technologickej základne pre získavanie, zber a distribúciu dát potrebných pre účinné posudzovanie rizík.
Štvrtou oblasťou je životný cyklus udalosti a integrovaný prístup na každej úrovni riadenia. Tá zahŕňa napríklad modernizáciu systému včasného varovania a vyrozumenia, dobudovanie kapacít Slovenska pre okamžité reakcie alebo aktualizovanie plánov prijímania humanitárnej pomoci v prípade závažných mimoriadnych udalostí.
Piatou oblasťou je oblasť vedy, výskumu, výchovy, vzdelávania a prípravy. V rámci nej rezort plánuje zvyšovať povedomie kompetentných o rizikách prostredníctvom výmeny a zdieľania informácií, vzdelávania a odbornej prípravy.
Financovanie zefektívnenia manažmentu bezpečnostných rizík má byť podľa dokumentu zabezpečené z rôznych zdrojov, medzi ktoré patria operačné programy, medzirezortné programy, alebo napríklad Finančný mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórsky finančný mechanizmus a Švajčiarsky finančný mechanizmus - Prevencia a manažment prírodných katastrof.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies