BRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že v rokovaniach s predstaviteľmi britskej vlády o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie došlo k dostatočnému posunu a mala by sa začať druhá fáza vyjednávania, čím sa ukončila patová situácia ohľadom štatútu írskych štátnych hraníc.
Európska komisia ďalej uviedla, že je pripravená okamžite spustiť druhú fázu rokovaní o obchodných stykoch a dlhodobých vzťahoch medzi EÚ a Britániou. Lídri EÚ sa na budúci týždeň zídu na summite, kde by podľa britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorú cituje agentúra Reuters, malo dôjsť k prijatiu oficiálnej dohody o brexite.
"Premiérka Mayová ma ubezpečila, že dohoda má podporu britskej vlády. Verím, že na tomto základe sme dosiahli prelom, ktorý sme potrebovali," uviedol predseda EK Jean-Claude Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s Mayovou v Bruseli. Termín brexitu je stanovený na 30. marca 2019, o odchode rozhodli voliči vo vlaňajšom referende.
Podľa Mayovej slov dosiahnutá dohoda zabezpečuje, že po brexite nevzniknú medzi Severným Írskom a Írskou republikou tzv. tvrdé hranice, teda hranice zostanú bez fyzických bariér, informuje agentúra AP. Severné Írsko (Ulster) bude mať jediné pevninské štátne hranice Spojeného kráľovstva s členskou krajinou EÚ.
Otázka írskych hraníc bola najväčšou prekážkou napredovania rokovaní. Mayová sľubuje, že predmetnou dohodou sa zabezpečia otvorené hranice, pričom sa zachová ústavná a ekonomická integrita Spojeného kráľovstva. "V prvej fáze rokovaní sme dosiahli všetky naše ciele vrátane zachovania spoločnej cestovnej oblasti (CTA), ochrany Veľkopiatkovej dohody (GFA) a - čo je kľúčové - získania garancie, že nebudú vytvorené tvrdé hranice," uviedol hovorca írskeho premiéra Lea Varadkara, ktorého cituje spravodajská stanica Sky News.
Mayová uviedla, že rokovanie bolo "extrémne náročné", pričom na oboch stranách došlo ku kompromisom. Dodala, že dohoda zabezpečí práva pre tri milióny občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve, ako aj pre milión Britov žijúcich v tomto bloku. Premiérku teraz čaká stretnutie s predsedom Európskej rady (ER) Donaldom Tuskom, ktorý bude musieť presvedčiť lídrov ďalších 27 členských štátov EÚ, aby na summite 14.-15. decembra podporili dohodu z piatkového rána.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies