Mestá i pastviny zamoril padajúci popol z čilskej sopky
Padajúci popol z čilskej sopky v oblasti Patagónie strpčuje život ľuďom a škodí miestnemu hospodárstvu. Vláda argentínskej provincie Neuquén vyhlásila mimoriadny stav na pomoc oblastiam, kde popol ohrozuje hospodárske zvieratá a odrádza turistov.
Dekrét guvernéra Jorgeho Sapaga napríklad znamená, že poškodení môžu dostať daňové výhody.
Podobné opatrenie už v stredu vyhlásilo argentínske ministerstvo poľnohospodárstva pre oblasti Neuquén, Chubut a Rio Negro.
Erupcie čilskej sopky Puyehue-Cordón Caulle začali 4. júna a chrliaci popol prerušil leteckú dopravu od Uruguaja po Austráliu.
Popol prikryl viaceré argentínske mestá. V oblasti Villa La Angostura, 38 kilometrov od sopky, napadlo až 30 centimetrov popola.
Sopečný prach sťažil aj šoférovanie na cestách. K erupcii navyše došlo v čase, keď sa horské dovolenkové mestá pripravovali na lyžiarsku sezónu.
Pastviny pokryté popolom spôsobujú problémy argentínskym farmárom. Podľa oficiálnych údajov je v Patagónii viac ako dva milióny oviec, z ktorých viac ako polovica trpí následkom sopečnej činnosti.
Regionálne letiská v Patagónii sú viac ako týždeň zavreté pre oblak prachu, ktorý by mohol poškodiť letecké motory.
Hlavné letiská v Buenos Aires v stredu znovu otvorili s obnovením prevádzky medzinárodných letov.
Na Novom Zélande sa letecká doprava vrátila do normálu po tom, ako sa oblak sopečného popola z krajiny presunul, uviedli dnes letecké spoločnosti.
Zdroj: TASR/AP, DPA
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies