"V Ruskej federácii od roku 2012 systematicky prichádzajú do platnosti zákony, ktoré obmedzujú ľudské práva alebo zamedzujú ich reálnemu uplatňovaniu. Mimoriadne bolestivo sa to dotýka najmä LGBT menšiny, situácia neheterosexuálnych ľudí sa rapídne zhoršuje," pripomínajú v liste mimovládne organizácie s tým, že v súčasnosti nie sú výnimkou ani násilné útoky, ktoré si v minulom roku vyžiadali prvé obete na životoch.
Ako demokraticky zvolená hlava štátu, ktorá vo svojej ústave garantuje ľudské práva, by mal preto prezident Gašparovič zvážiť možnosť nezúčastniť sa ceremoniáli, tvrdí Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, ktorý list inicioval. "Športovci a športovkyne by mali v zmysle olympijských hodnôt reprezentovať Slovenskú republiku, avšak prezident môže ako hlava štátu vyslať politický signál, že Slovenská republika sa pripája k ďalším štátom a medzinárodným organizáciám, ktoré sú znepokojené súčasným vývojom v Ruskej federácii," podotýka Alena Krempaská z organizácie Dúhové Slovensko. Otvorený list podpísali aj Jana Cviková zo združenia ASPEKT, Róbert Furiel z Dúhového PRIDE či Róbert Mihály zo združenia Jedlo namiesto zbraní.
Neúčasť na otváracom ceremoniáli už ohlásili francúzsky prezident Francois Hollande, nemecký prezident Joachim Gauck, kanadský premiér Stephen Harper a podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Reding.
Autor: Redakcia Netky