V príbehu brazílskeho novinára môžeme vidieť živý príklad toho, že ak je vôľa, všetko je možné.
Pred takmer tridsiatimi rokmi, v rokoch 1990-1994, zúrila v africkej Rwande krvavá genocída. V tomto období tu bolo zabitých viac ako 800-tisíc ľudí. Išlo o mimoriadne tragickú kapitolu ľudskej histórie, ktorej hrôzy pretrvávajú v mysliach ľudí dodnes.
Sebastião Ribeiro Salgado pôsobil v tomto období ako fotograf a novinár. Bol preto do Rwandy služobne vyslaný, aby tu zdokumentoval strašné dianie. Samozrejme, táto skúsenosť raz a navždy poznačila jeho osobnosť a on sa len veľmi ťažko dostával z traumy, ktorú prežil. Myslel si, že po návrate do rodnej Brazílie, na miesta, kde trávil detstvo, zas nájde sám seba, no i tu ho čakalo nemilé prekvapenie.
Sebastião vyrastal obklopený prírodou, dažďovým lesom, ktorý prekypoval životom. Po návrate z Afriky však namiesto neho našiel len spustošenú „mŕtvu“ zem. Počas niekoľkých rokov, kedy bol preč, tu došlo k masívnemu výrubu stromov. „Pôda bola rovnako chorá, ako ja. Bola úplne zničená, len 0,5 percenta pôdy bolo pokrytej lesom,“ skonštatoval.
Salgadova žena si však zaumienila, že manželovi pomôže, a tak dostala skvelý nápad. Rozhodli sa preto les spoločnými silami obnoviť! Založili organizáciu Instituto Terra a spolu s dobrovoľníkmi začali v roku 1999 opätovne zalesňovať zničené územia. Vysádzali zásadne len také dreviny, ktoré v danej lokalite rástli aj pôvodne.
Ako čas plynul a stromy rástli, do lesa sa začal vracať život a obnovili sa aj vyschnuté pramene. Rovnako tak to bolo aj so „zlomenou“ Sebastiãovou dušou. Vďaka aktivite, ktorú započal so svojou manželkou znova našiel pokoj.
Do dnešných dní bolo na danom území vysadených už viac ako dva milióny stromov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies