BRATISLAVA - Napriek tomu, že klientov väčšinou zaujíma výška úroku, zvážiť by mali aj iné aspekty. To, či na novej pôžičke ušetria, sa ukáže až po spočítaní všetkých nákladov, ktoré si banka účtuje. K takýmto nákladom môžu patriť napríklad poplatky za poskytnutie úveru. Preto je vhodné zvážiť viac alternatív novej pôžičky, alebo využiť pri refinancovaní banku, v ktorej si tieto poplatky neúčtujú.
Pozor na predchádzajúce podlžnosti
Problém môže nastať vtedy, keď klient svoje pôžičky v inej banke, alebo nebankovej spoločnosti, prestal splácať úplne. Banka vtedy takúto žiadosť o refinancovanie schváliť nemusí, pretože úverová história klienta ho môže definovať ako rizikového. „Každá banka má nastavené svoje vlastné pravidlá, do akej miery berie delikvenciu klienta ako negatívnu, a tým pádom úver neschváli. Pri posudzovaní je totiž rozdiel, či napr. na úver bola uvalená exekúcia, alebo sa klient len omeškal s jednou mesačnou splátkou,“ informuje Jozef Dudáš, produktový špecialista úverových produktov online banky Zuno. Refinancovanie teda podlžnosti nerieši, odstráni však nevýhodný úrok, či prípadné problémy so správou viacerých úverov.
Refinancovať môžete aj z nebankoviek
Mnoho klientov sa obáva, že aj keď svoje úvery splácajú načas, nebude možné požiadať o konsolidačnú pôžičku v banke, ak sú ich súčasné pôžičky nebankové. Banky však refinancujú aj takéto pôžičky. Konsolidácia úverov sa v takomto prípade môže klientovi oplatiť ešte viac, keďže v niektorých nebankových spoločnostiach môže byť úrok na pôžičke omnoho vyšší, ako je bankový priemer. „V Zuno je možné refinancovať úvery z väčšiny bánk na Slovensku a aj mnohých nebankových inštitúcií. Ich podrobnejší zoznam nájdu klienti na našej webovej stránke,“ dodáva Jozef Dudáš.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies