Hora Fudži, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a je ikonou Japonska, zavádza nové pravidlá pre horolezcov v súvislosti s obavami z preplnenosti.
Medzi problémy, ktoré trápia túto populárnu japonskú lokalitu, patria zápchy, úpätia kopcov posiate odpadkami a nevhodne oblečení turisti - niektorí sa pokúšajú o výstup v sandáloch. Vláda prefektúry Jamanaši, ktorá spravuje Fudži, tento týždeň odhlasovala, že v budúcnosti sa bude vyberať poplatok 2 000 jenov (13 USD) za každého horolezca, aby sa znížilo preťaženie hory.
Okrem toho pribudnú noví sprievodcovia, ktorí budú riadiť bezpečnosť na chodníkoch a v ich okolí. Budú informovať horolezcov, keď porušujú etiketu na hore, napríklad spia pri chodníku, zakladajú oheň alebo majú na sebe nesprávne oblečenie. V posledných rokoch sa totiž ukázalo, že príliš veľa turistov spôsobuje na 3 776 metrov vysokej hore problémy.
Podľa údajov prefektúry sa v roku 2019 na horu Fudži vybralo päť miliónov ľudí, čo je o tri milióny viac ako v roku 2012. "Nadmerný turizmus - a všetky následné dôsledky, ako sú odpadky, zvyšujúce sa emisie CO2 a bezohľadní turisti - je najväčším problémom, ktorému hora Fudži čelí," povedal minulý rok pre CNN Travel Masatake Izumi, predstaviteľ vlády prefektúry Jamanaši.
V roku 2023 dobrovoľníčka Tomoyo Takahashi uviedla, že požiada návštevníkov, aby dobrovoľne prispeli sumou 1 000 jenov (7,50 USD) na údržbu hory. "Nie každý platí 1000 jenov, a to ma mrzí. Malo by sa zaviesť povinné vstupné, ktoré by bolo oveľa vyššie, aby sem prichádzali len návštevníci, ktorí si skutočne vážia dedičstvo hory Fudži," dodala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies