ŽENEVA - Koordinátor humanitárnych operácií OSN Stephen O'Brien dnes v Ženeve oznámil, že jeho úrad a partneri požadujú pre budúci rok 22,2 miliardy dolárov na pomoc ľuďom po celom svete, zasiahnutých konfliktami a katastrofami. Suma je o desať percent vyššia oproti roku 2016, keďže krajiny ako Sýria, Jemen či Južný Sudán sužujú vojnové konflikty a ich dôsledky.
Vyše jedna tretina z celkovej potrebnej sumy, teda 8,1 miliardy dolárov, má ísť na pomoc ľuďom v Sýrii a utečencom z tejto krajiny, uviedol Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).
OCHA požaduje pomoc určenú pre takmer 93 miliónov obyvateľov v 33 krajinách alebo ľuďom na úteku z týchto krajín, pričom dve tretiny z nich sa nachádzajú v Afrike.
Ide o najvyššiu sumu, akú kedy OCHA požadoval, povedal šéf úradu O'Brien.
"Suma odráža humanitárnu situáciu, akú svet nezažil od druhej svetovej vojny - vyše 128 miliónov ľudí naliehavo potrebuje našu podporu a solidaritu, aby prežili a žili v bezpečí a dôstojne," povedal O'Brien novinárom v Ženeve.
"Vyše 80 percent ľudí je v núdzi následkom konfliktov vyvolaných človekom; mnohé sú dlhodobé, a preto je pomoc potrebná rok čo rok," dodal šéf OCHA.
Výzvy a programy, ako napríklad "Global Humanitarian Reponse" (Celosvetová humanitárna odozva), vo všeobecnosti nespĺňajú svoje stanovené ciele a vychádzajú len z odhadov, ale sú napriek tomu dôležité; určujú totiž, aký veľký rozsah má mať pomoc ľuďom v núdzi po celom svete.
OCHA tiež informoval, že hlavným motívom jeho výzvy sú konflikty vrátane tých v Jemene, Sýrii, Južnom Sudáne a Nigérii. Avšak OCHA vo vyhlásení pripomenul, že aj suchá zapríčinené prírodnými pohromami a javy ako El Niňo "tlačia zraniteľné spoločenstvá ľudí na pokraj prežitia".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies