Mnohí sa tému zmena klímy pozerajú ako na vzdialený problém, ktorý súčasné generácie veľmi nezasiahne. Pravda je však iná. Nebezpečné zmeny sú dramaticky blízko.
Ak ešte chceme niečo urobiť a zvrátiť hrozivý scenár, máme na to ako ľudstvo už len tri roky. Pričiniť sa musí každý.
Varovnú správu priniesla v stredu vo vyhlásení na vedeckom portáli Nature vydala skupina prominentných odborníkov, politikov a vedúcich predstaviteľov viacerých významných korporácií na čele s Christine Figueres, ktorá pred časom viedla rokovania OSN o Parížskej klimatickej dohode.
Odborníci v dokumente varujú, že pokiaľ sa nám do roku 2020 nepodarí znižovať vypúšťanie skleníkových plynov, nebude možné udržať zmenu klímy na bezpečnej úrovni. Krajiny v Parížskej klimatickej dohode túto úroveň určili na dva stupne Celzia oproti predindustriálnej dobe, v ideálnom prípade dokonca len 1,5 stupňa. V súčasnosti sme približne na prvom stupni.
“Za obdobie posledných 100 rokov sme boli obdarení obdivuhodnou odolnosťou planéty, ktorá bola schopná absorbovať väčšinu zlého zaobchádzania s klímou. No táto éra dospela k svojmu koncu, preto potrebujeme okamžitú zmenu, ktorá pomôže predísť neovládateľným dopadom zmeny klímy na moderný svet,” uviedol pre britský denník The Guardian prispel švédsky výskumník Johan Rockström, autor tézy o planetárnych medziach.
Skupina ďalej hovorí o tzv. bianco šeku na nanajvýš 600 miliárd ton emisií kysličníka uhličitého, ktoré ľudstvo môže vypustiť do ovzdušia a ešte stále udržať zmenu klímy v medziach stanovených Parížskou klimatickou dohodou. Momentálne ľudstvo vypúšťa do ovzdušia 41 miliárd ton uhlíka ročne.
Podľa výpočtov to vychádza na maximálne 15 rokov neobmedzeného vývoja (15rokov x 41 miliárd ton = niečo vyše 600 miliárd ton emisií). Treba si uvedomiť, že emitovanie sa nedá zastaviť zo dňa na deň, globálnu ekonomiku by to položilo na kolená. Preto treba emisie znižovať postupne ale poctivo, aby zmeny neprichádzali drasticky.
Autori dokumentu vidia nádej v zelených zdrojoch energie, ktoré sú čoraz populárnejšie.
Zachránu podmienok pre život na tejto planéte je treba riešiť globálne, no musíme sa zapojiť všetci.
Čo preto môžeme urobiť?
- Neplytvať jedlom, elektrinou, papierom či vodou
- Nejazdiť zbytočne autom na krátke vzdialenosti ale použiť radšej bicykel či MHD
- Recyklovať odpad a hlavne neznečisťovať odpadkami prírodu
- Nenakupovať zbytočné veci, „tony“ oblečenia, suveníry, ktoré zapadnú prachom a iné veci z neekologických materiálov
- Vyberať v obchode prednostne nebalený tovar a tovar od domácich výrobcov
- Zdieľať veci, poprípade čo sa dá, kupovať z druhej ruky
- Jesť menej mäsa – jeho výroba je ekonomicky aj ekologicky veľmi náročná
- Jednoducho uskromniť sa a nájsť krásu života inde ako v masovej konzumácii
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies