BRATISLAVA - Neschopnosť zaspať už dávno nie je problémom len prepracovaných ľudí stredného veku. Naopak – trápi čoraz viac mladých ľudí.
Pokiaľ ide o duševné zdravie, je na tom naša generácia preukázateľne horšie, než predchádzajúce generácie. Žijeme jednoducho v dobe, v ktorej psychickú pohodu vystriedal hektický život. Veľmi dobre si uvedomujeme, že tieto problémy sú civilizačnými, a často známymi.
Nie vždy ale vieme naozaj efektívne a dlhodobo vyriešiť tento problém, chýba nám univerzálny návod, alebo aj sila, čas a pochopenie. Aj z tohto dôvodu je ale dôležité nezavrieť pred všetkým oči, hovoriť o svojich problémoch nahlas a otvorene, a hlavne zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými. Vedomie, že v tom ani zďaleka nie ste sami, je totiž niekedy omnoho účinnejšie, než všetky liečebné postupy s chémiou z lekárne.
Keď sa ozve nespavosť, ihneď si predstavíte tých mnoho dní, vo vašom živote, ktoré ste zúfalo prebdeli s otvorenými očami. „Žiť“ počas hodín, ktoré máte prespať, je tak absurdné. Tento „život netopiera“ nie je vhodný ani pre naše zdravie, a ani pre nasledujúci deň, ktorý by sme radi prežili čo najlepšie. Prečo nám však noc občas nedá spávať?
Svoje hrajú aj gény. Nespavosť môže byť dedičná až v 50 % prípadoch. Ďalších 50 % tvoria rôzne príčiny:
V skratke, zhrnutie encyklopedických poznatkov o nespavosti. Každý kto trpí nespavosťou si určite v živote vyskúšal množstvo rád ako: počítanie ovečiek, počúvanie upokojujúcej hudby, sledovanie filmov, pitie teplého mlieka s medom... No keď nepomáha ani to, často ľudia siahnu po liekoch, ktoré sú tak návykové pri dlhodobom užívaní, že často dochádza k tomu, že nespavosť, ktorá bola pôvodne psychosomatického pôvodu, sa mení na nespavosť závislú na chemických zlúčeninách. A s tou je oveľa ťažšie pracovať.
Keďže spánok je vysoko energeticky náročný proces, ktorý zahŕňa mnoho fáz a chemických reakcií. Inými slovami - ak ste veľmi unavený, nemáte dostatok energie, aby sa vaše telo dokázalo kvalitne ponoriť do ríše snov.
Čo však môže pomôcť?
Stanovte si pravidelný čas do 23:00 hodiny, keď začínajú v našom tele regeneračné procesy. Cvičte a venujte sa sebe. Polhodinu pred spaním, by ste nemali používať už žiadnu techniku ako je TV, tablet či mobil. Miestnosť, v ktorej spávate, by mala byť dobre vyvetraná a vyhnite sa stimulátorom ako je kofeín alebo nikotín. Ak neviete zaspať, čítajte si pomocou slabého osvetlenia, až sa budete cítiť veľmi ospalo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies