Nočná práca vytvára v tele chaos

NETKY.SK • 21 Január 2014, 12:08 • 2 min
Nočná práca vytvára v tele chaos

LONDÝN - Nočná práca môže v tele spôsobiť chaos, tvrdia vedci z britského Centra pre výskum spánku.

slovakia

left justify in out

V najnovšej štúdii, ktorú publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, uvádzajú, že nočné pracovné zmeny spôsobujú narušenie organizmu až na molekulárnej úrovni. Ľudské telo má totiž vlastný prirodzený rytmus alebo biologické hodiny, ktoré ho nútia cez noc spať a byť aktívny cez deň. Tie ovplyvňujú hormóny, teplotu organizmu, mozog i náladu.

Vedci pomocou skúmania 22 účastníkov, ktorí prešli na nočnú prácu, zistili, že šesť percent génov v ľudskom tele je presne načasovaných, aby sa spustili v určitom čase počas dňa. Keď teda účastníci pracovali v noci, ich organizmus nefungoval správne. "Pri zle načasovanom spánku sa rozladí viac ako 97 percent rytmických génov," povedal Simon Archer, ktorý sa na výskume podieľal. "Toto vysvetľuje, prečo sa cítime zle po prechode časovými pásmami alebo pri nepravidelných pracovných zmenách," dodal. "Je to chaos. Podobne ako žiť v dome, ktorý má v každej miestnosti inak nastavené hodiny. To, prirodzene, vedie v domácnosti ku zmätku," vysvetlil Derk-Jan Dijk, ktorý na štúdii tiež spolupracoval. 

Vedci pritom už dávnejšie poukázali na vyššie riziko vzniku obezity či cukrovky druhého typu u ľudí, ktorí pracujú na zmeny. Iné analýzy tvrdia, že u nočných pracovníkov je častejší aj srdcový infarkt. Negatívne účinky nočnej práce sa pritom nemusia prejaviť okamžite. Vedci však predpokladajú, že tieto ochorenia súvisia so zmenami fungovania rytmických génov. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies