LONDÝN – Nová trieda liekov, ktoré využívajú imunitný systém na ničenie rakovinových buniek, je odborníkmi označovaná ako „nová éra“ liečby rakoviny.
Výsledky takzvanej imunoterapie boli opísané ako vynikajúce po tom, čo u viac ako polovice pacientov v pokročilom štádiu rakoviny bol zaznamenaný ústup nádoru, alebo privedenie choroby pod kontrolu.
Táto metóda je tak úspešná, že do piatich rokov môže vystriedať pri liečbe rakoviny chemoterapiu, ktorá je momentálne štandardným liečebným postupom pri rakovine.
Lieky ipilimumab a nivolumab odskúšali na 945 pacientoch v pokročilom štádiu rakoviny.
Liečenie zastavilo rozširovanie rakoviny u 58% prípadov, s ústupom alebo stabilizovaním tumoru.
„Tieto prípady sú jednoznačným dôkazom toho, že začíname novú éru v liečbe rakoviny,“ povedal profesor Peter Johnson riaditeľ onkológie v britskom Yýskumnom onkologickom ústave.
„Kombináciou týchto dvoch liekov, imunitný systém dokáže rozoznať nádory, čo predtým nedokázal, a reaguje na ne a ničí ich,“ povedal doktor James Larkin, konzultant v britskej nemocnici Royal Mardsen a dodal: „Pri imunoterapiách sme nikdy nepozorovali zmenšenie nádoru pri viac ako 50% prípadoch, čo je veľmi veľké číslo.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies