NRSR: G. Gál: Pre údajnú manipuláciu s kartami som si vyžiadal záznamy
Poslanec Národnej rady SR a predseda Mandátového a imunitného výboru Gábor Gál (Most-Híd) si už vyžiadal záznamy z kamier aj zo systému, ktorý registruje hlasovacie karty a následne zvolá zasadnutie svojho výboru. Potvrdil to dnes novinárom na margo štvrtkového (8.9.) konania poslanca Petra Kalista (SaS), ktorý podľa Smeru-SD manipuloval s hlasovacími kartičkami svojich straníckych kolegýň, čo zákon neumožňuje.
"Postavil som sa k tomu veľmi rázne, dnes skoro ráno som si vyžiadal záznamy. Počkám si na to a zvolám výbor. Dúfam, že do utorka (13.9.) ich budem mať," povedal Gál. On sám však vníma obvinenia zo strany Smeru-SD rozporuplne, keďže podľa Gála v tom čase, keď mal Kalist manipulovať aj s inou ako svojou hlasovacou kartou, parlament nehlasoval.
"Zákon striktne hovorí o hlasovaní, musíme teda posúdiť, či išlo o nejaký priestupok voči rokovaciemu poriadku alebo nie. No podľa mojich informácií nešlo o hlasovanie, teda javí sa mi trošku čudné, o aké machinácie s kartami môže ísť," dodal. V danom čase skutočne nešlo o hlasovanie o niektorom zo zákonov, ale o zisťovanie, či je plénum uznášaniaschopné.
Osobná tajomníčka predsedu NR SR Richarda Sulíka (SaS) Tatiana Tóthová dnes novinárom potvrdila, že v čase zisťovania uznášaniaschopnosti zákonodarného zboru karta Jany Kiššovej (SaS) v hlasovacom zariadení bola. Podľa záznamu zo zariadenia, ktoré karty registruje, bola Kiššovej karta vytiahnutá o 17. hodine 35. minúte 29. sekunde, o desať sekúnd neskôr bola poslancom Kalistom vložená späť, teda vrátená do pôvodného stavu. Hlasovalo sa až o 17. hodine 36. minúte 11. sekunde.
Kalist vo štvrtok priznal, že skutočne v rokovacej sále manipuloval aj s inou poslaneckou kartičkou ako so svojou, ale nie takým spôsobom, ako ho z toho viní opozičný Smer-SD. Tvrdí, že manipuloval len s kartou kolegyne Kiššovej a nie aj Eriky Jurinovej (obe SaS) a navyše nie v čase hlasovania.
"Kolegyňa Jurinová v sále kartu vôbec nemala, takže som s ňou nemohol manipulovať. Kartu kolegyne Kiššovej som vytiahol s hlasovacieho zariadenia na jej žiadosť. No nesúviselo to s hlasovaním ani s ničím podobným. Ja tvrdím, že hlasovanie vtedy ešte vôbec nebolo," upozornil Kalist.
Kiššová vysvetlila, že v tom čase sa v rokovacej sále nenachádzala a v domnienke, že sa už v pléne hlasovať nebude, svojho kolegu Kalista požiadala, aby jej cestou do priestorov klubu SaS priniesol zabudnutú tašku aj hlasovaciu kartu. "Už som sa do sály neplánovala vrátiť. To je celé," vysvetlila.
Prečo poslanci Smeru-SD spomínali v súvislosti s manipuláciou s kartami aj Jurinovú, poslankyňa netuší. "Vôbec si to neviem vysvetliť. "Ako sa začala prestávka, kartu som si vybrala z hlasovacieho zariadenia a aj s ňou som zo sály odišla," dodala.
Opozičný Smer-SD Kalista obvinil, že manipuloval s hlasovacími kartami svojich straníckych kolegýň a ovplyvňoval tak hlasovanie. Sociálni demokrati takéto konanie odmietajú a žiadali prerušenie schôdze. K manipulácii malo podľa predsedu klubu Smeru-SD Pavla Pašku dôjsť po tom, čo požiadal o vystúpenie v pléne ako šéf najsilnejšieho klubu. To však nemá oporu v zákone. Predsedajúci schôdze Pavol Hrušovský (KDH) bol napriek tomu ochotný nechať o tomto návrhu hlasovať, no parlament nebol v tej chvíli uznášaniaschopný. Paška následne obvinil Kalista, že manipuloval s kartičkami Kiššovej a Jurinovej, a tým zabezpečil neuznášaniaschopnosť pléna.
Paška zároveň požiadal, aby sa údajnou manipuláciou s kartičkami zo strany Kalista zaoberal Mandátový a imunitný výbor Národnej rady SR a aby bol zverejnený aj záznam z kamier.
K manipulácii s cudzími hlasovacími kartičkami nedošlo v pléne po prvý raz. V minulom volebnom období sa takto previnila vtedajšia opozičná poslankyňa Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá zahlasovala aj za svoju stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Zákon takýto postup zakazuje. Radičová si chybu priznala a vzdala sa poslaneckého mandátu.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies