BRATISLAVA - O kompostér na bioodpad môžu v hlavnom meste požiadať nielen majitelia rodinných domov, ale aj správcovia bytových domov, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou.
Novinku zavádza od stredy účinná novela všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o nakladaní s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi na území hlavného mesta SR Bratislavy.
"K žiadosti o kompostér, ktorú je potrebné adresovať na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu, je potrebné pripojiť aj list vlastníctva, prípadne súhlas vlastníka pozemku," upozornila Beáta Humeniková, hovorkyňa bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). "Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, distribúciu kompostérov aj v tomto prípade zabezpečí naša spoločnosť," dodala.
Pripomenula tiež, že na podporu správneho kompostovania zároveň Oddelenie životného prostredia a mestskej zelene hlavného mesta pripravuje projekt “Podpora komunitného kompostovania,” v rámci ktorého bude poskytovaná odborná, technická pomoc a poradenstvo pri zriaďovaní komunitných kompostovísk a poskytovanie školení k správnemu kompostovaniu.
Tie rodinné domy v Bratislave, ktoré si zatiaľ nesplnili svoju povinnosť a nepodali žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií hlavného mesta, tak môžu urobiť aj naďalej. "Rodinné domy môžu požiadať o pridelenie kompostéra alebo 240 l hnedej zbernej nádoby na bioodpad zo záhrad. Majitelia rodinných domov, ktorí sú už vlastníkmi zbernej nádoby s objemom 120 l, môžu požiadať o bezplatnú výmenu za nádobu s objemom 240 l,“ informovala Humeniková. Náklady na kompostér, nádobu a odvoz bioodpadu z hnedých nádob, realizovaný každých 14 dní v sezóne od marca do novembra, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Novela VZN aktualizuje aj informácie o triedení odpadu na území hlavného mesta a distribúcie podľa farby zberných nádob resp. kontajnerov. V zjednodušenej forme patrí do modrého kontajnera papierový odpad, do zeleného sklo, do žltého plasty, do hnedého bioodpad a v čiernych kontajneroch sa združuje zmesový komunálny odpad (zvyšok po vytriedení).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies