PETROHRAD - Výkonný riaditeľ Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) Jurij Fedotov dnes upozornil, že hrozba prerastania korupcie s terorizmom je vo svete čoraz reálnejšia. Fedotov to dnes uviedol vo svojom prejave na 6. zasadnutí Konferencie účastníckych štátov Konvencie OSN proti korupcii, ktoré sa konalo v Petrohrade.
Miera korupcie podľa neho dosahuje objem mnohých biliónov dolárov. Upozornil, že ide o závažnú časť hrubého medzinárodného produktu. Dôrazne tiež varoval pred prerastaním korupcie a prania špinavých peňazí s terorizmom a extrémizmom. Dodal, že "teroristické organizácie stále viac využívajú mechanizmy prania peňazí na financovanie svojich aktivít". Agentúra TASS informovala, že Fedotov poukázal na potrebu ďalšieho výskumu a analýzy tohto problému, lebo existujúce fakty "sú nedostatočné pre definitívne závery." Podľa jeho tvrdenia sú dôkazy, že "mnohé teroristické organizácie používajú rovnaké nástroje a trasy ako zločinecké skupiny zapojené do obchodovania s drogami." Ako príklad uviedol, že militantné hnutie Boko Haram v Afrike je zapletené do obchodovania s drogami a ich pašovania a únosov pre výkupné. Extrémistická organizácia Islamský štát je podľa Fedotova zapojená do pašovania ropy a fundamentalistické hnutie Taliban získava každý rok 200 miliónov dolárov z obchodovania s drogami.
Diplomat ďalej vysvetlil, že takto získané aktíva sa prepierajú a potom využívajú na finančnú podporu teroristom. "Zdá sa, že využitie aktív pochádzajúcich z trestnej činnosti je jediným zdrojom financií teroristických organizácií," uviedol Fedotov. Ruský diplomat účastníkom petrohradskej konferencie prečítal aj posolstvo generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý v ňom korupciu označil za faktor, ktorý vo svete spôsobuje mnoho zla - najmä nárast terorizmu. Korupcia ako globálny problém podľa Pan Ki-muna, vytvára prostredie pre páchanie množstva ďalších trestných činov. "Je nutné skoncovať s korupciou, v tomto musí svoju rolu zohrávať partnerstvo štátneho a súkromného sektora".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies