ABIDJAN - Opozičné strany v Pobreží Slonoviny odmietli dnes uznať výsledky nedeľňajšieho referenda, v ktorom vyše 90 percent voličov odsúhlasila novú ústavu. Podľa opozície bol plebiscit zmanipulovaný, informovala dnes agentúra DPA.
"Referendum bolo sfalšované. Je to jasné nám aj každému," povedal Pascal Affi N'Guessan, vodca opozičného Ľudového frontu Pobrežia Slonoviny (FPI). Jeho vyhlásenie odznelo niekoľko hodín po oznámení oficiálnych výsledkov plebiscitu, podľa ktorých novú ústavu podporilo 93,42 percenta zúčastnených voličov. Proti návrhu hlasovalo len 6,58 percenta voličov.
Podľa údajov ústrednej volebnej komisie, zverejnených v noci nadnes, prišlo hlasovať viac ako 42 percent z vyše šiestich miliónov oprávnených voličov. Opozícia vopred vyzývala na bojkot volieb, zatiaľ čo prezident Alassane Ouattara agitoval za schválenie ústavy pozmenenej sériou dodatkov.
Na základe novej ústavy sa má okrem iného zriadiť funkcia viceprezidenta a Senát ako druhá parlamentná komora. Zmierňujú sa tiež doterajšie prísne požiadavky týkajúce sa občianstva prezidentských kandidátov; podľa nich museli byť obaja rodičia kandidátov už od narodenia občanmi Pobrežia Slonoviny a nijakého iného štátu. Návrh novej ústavy schválil parlament Pobrežia Slonoviny takmer jednomyseľne 11. októbra.
Opozícia obviňuje prezidenta z toho, že úpravy základného zákona štátu presadil kvôli tomu, aby sa on a jeho politická klika mohli udržať pri moci. Zrušenie obmedzení ohľadne občianstva prezidentských kandidátov sa priamo týkajú priamo Ouattaru, ktorého otec pochádza zo susednej Burkiny Faso. V predchádzajúcich voľbách v roku 2010 mohol preto kandidovať len vďaka novej ústave. Spory okolo výsledkov volieb vtedy viedli k niekoľkomesačnej občianskej vojne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies