Poľsko preberá predsedníctvo v EÚ
Poľsko dnes po prvý raz preberá rotujúce predsedníctvo v EÚ. V čase krízy si za prioritu svojho polročného predsedníctva stanovilo oživenie hospodárskeho rastu v 27-člennom zoskupení.
Poľsko, najväčšia bývalá komunistická krajina EÚ, chce posilniť jednotný trh, pokračovať v rozširovaní únie o krajiny západného Balkánu a obnoviť dôveru v inštitúcie EÚ.
"Ambíciou Poľska je vyviesť Európu aspoň z psychologických problémov, v ktorých sa teraz nachádza," povedal vo štvrtok šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski. "Najhoršou vecou, ktorú môžeme v časoch krízy urobiť, je opätovná nacionalizácia našich politík. Európa potrebuje spoločne konať, viac spolupráce a viac integrácie. Chceme obnoviť dôveru v spoločné projekty. Poľsko sa pokúsi Európe opäť vrátiť vieru v Európu, opäť zažať iskru dôvery," povedal Sikorski na seminári.
Okrem konečného podpísania prístupovej dohody s Chorvátskom, otvorenia prístupových rokovaní so Srbskom a uzavretia obchodnej dohody s Ukrajinou chce Varšava presadzovať hlbšiu spoluprácu v oblasti energetiky a obrany.
Na oslavách vo Varšave sa majú zúčastniť aj dvaja najvyšší predstavitelia EÚ, šéf Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman van Rompuy.
Poľsko sa bude prezentovať ako úspešná krajina, ktorá od vstupu do EÚ dosiahla veľký hospodársky rast a dokonca sa vyhla recesii počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2008-2009.
Veľké výzvy, pred ktorými EÚ stojí, však budú skúškou pre poľský optimizmus. V Grécku parlament schválil zákony o úsporných opatreniach a privatizácii, ktoré majú zaistiť pôžičku EÚ a Medzinárodného menového fondu a odvrátiť hrozbu štátneho bankrotu. Panujú však vážne pochybnosti, či sa gréckej vláde podarí udržať kurz.
Ďalšími výzvami budú náročné rokovania o budúcom dlhodobom rozpočte EÚ, ktoré sa začnú za poľského predsedníctva. V Poľsku sa okrem toho v októbri konajú parlamentné voľby. Niektorí komentátori upozorňujú, že predvolebná kampaň by mohla odpútať pozornosť premiéra Donalda Tuska a jeho ministrov úloh spojených s predsedníctvom v EÚ.
Zdroj: TASR/Reuters
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies