Európsky parlament dnes totiž schválil novú legislatívu, ktorá zjednodušuje preukazovanie pravosti niektorých verejných listín, vrátane rodného a sobášneho listu. Na ich vstup do platnosti je ešte potrebný súhlas kvalifikovanej väčšiny členských štátov, uviedol EP v tlačovom vyhlásení.
Spravodajca navrhovanej legislatívy, nemecký poslanec zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) Bernhard Rapkay, uviedol, že toto nariadenie bude priamym prínosom pre občanov EÚ. Zníži totiž byrokraciu a odstráni niektoré z prekážok skutočne nadnárodnej Európskej únie bez hraníc. Aby k tomu naozaj došlo, musí podľa Rapkaya aj Rada ministrov konať v rovnakom duchu ako europarlament.
Nariadenie, ktoré stanovuje pravidlá overovania pravosti verejných listín bez toho, aby zaviazalo členské štáty uznávať ich obsah, poslanci schválili pomerom hlasov 573 za, 62 proti a 44 sa zdržalo hlasovania.
Nová právna úprava by pri vybraných verejných listinách, ktoré potvrdzujú napríklad rodinný stav a väzby či práva duševného vlastníctva, odstránila nutnosť osvedčovať pravosť týchto dokumentov prostredníctvom legalizácie alebo apostilu.
Poslanci EP presadzujú, aby tieto administratívne formality neboli nutné ani pri ďalších verejných listinách, ktoré sa týkajú napríklad odbornej kvalifikácie a dosiahnutého vzdelania, daňových povinností či sociálneho zabezpečenia.
Návrh nariadenia počíta so zavedením štandardných viacjazyčných formulárov EÚ, ktoré by ako alternatíva vnútroštátnych verejných listín odbúrali občanom náklady na preklad a zároveň uľahčili prácu verejným orgánom.
Pôvodne navrhovaný text počítal s viacjazyčnými formulármi, ktoré by potvrdzovali narodenie, úmrtie, manželstvo, registrované partnerstvo, právne postavenie a zastupovanie spoločnosti alebo iného podniku. Na základe poslaneckých pozmeňovacích návrhov však EP navrhol ďalších 11 formulárov. Potvrdzovali by napríklad meno, pôvod (mená rodičov), adopciu, neexistenciu manželského zväzku, rozvod, zrušenie registrovaného partnerstva, občianstvo EÚ a štátnu príslušnosť, neexistenciu záznamu v registri trestov, bydlisko (pobyt), ukončené vzdelanie a zdravotné postihnutie.
V prípade odôvodnených pochybností si môžu orgány členského štátu, kde bola verejná listina alebo jej kópia predložená, overiť jej pravosť u vystavujúceho orgánu prostredníctvom existujúceho informačného systému o vnútornom trhu (IMI).
Autor: Redakcia Netky