BRATISLAVA - Ústava SR je moderný právny dokument a mali by sme byť naň hrdí. Mohli by sa v nej však preformulovať hospodárske a sociálne práva a garantovať ňou napríklad minimálnu mzdu a jej valorizáciu.
Naznačil to premiér Robert Fico vo svojom príhovore na slávnostnom zasadnutí Národnej rady SR pri príležitosti 25. výročia prijatia slovenskej ústavy. Fico pripomenul, že ústava garantuje základné hospodárske, sociálne a kultúrne práva. V dnešnom modeli sú však podľa neho prakticky nevymožiteľné.
Chcel by teda preformulovať hospodárske a sociálne práva a dať ľuďom viac garancií. Poukázal na iniciatívu Európskej komisie vytvoriť európsky pilier sociálnych práv. Bez ohľadu naň by však podľa Fica mohol na Slovensku vzniknúť nový projekt sociálnych práv. Na jeho prípravu vyzýval vo svojom prejave v pléne parlamentu.
"Poďme hovoriť o tom, ktoré práva, ktoré sú dnes zagarantované obyčajnými zákonmi, môžeme preniesť do ústavy. Čo tak povedať, že mať minimálnu mzdu bude ústavné právo? A že je právo na valorizáciu takejto minimálnej mzdy. Poďme hovoriť možno v inej kvalite o práve na prácu, poďme hovoriť možno v inej kvalite o právach, ktoré sú dnes v ústave prijaté iba deklaratórne. Myslím si, že na to máme. Máme na to, aby sme urobili projekt nového preformulovania hospodárskych a sociálnych práv a dali ľuďom podstatne viac garancií v ústave," vyhlásil Fico s tým, že v koalícii je o takýto projekt záujem.
Fico pripomenul, že 1. septembra 1992 hlasoval za ústavu, ktorú dnes nazýva civilnou bibliou. "Bol som pri tom a nikdy som neoľutoval, že som hlasoval za ústavu," vyhlásil Fico. Dodal, že v čase prijímania ústavy malo Slovensko tri základné túžby – garantovanie základných práv a slobôd, aby bolo Slovensko rovnoprávnou súčasťou európskeho spoločenstva a treťou bola túžba mať sa lepšie a mať viac sociálnych istôt. Tieto želania sú podľa neho aktuálne aj po 25 rokoch, mali by navyše dostať novú dimenziu.
Zdôraznil, že v oblasti slobôd musí Slovensko aj naďalej zostať slobodnou a demokratickou krajinou. V otázke európskeho spoločenstva zaradil SR k trom najproeurópskejším krajinám. Zopakoval, že Slovensko by malo byť pri jadre EÚ, no zároveň upozornil, že pri prijímaní jednotlivých krokov je potrebné starostlivo hodnotiť. "Chceme byť žiadanými partnermi tých najsilnejších a nie vynútenými spojencami tých najslabších," uviedol premiér.
V rámci tretej túžby nesmieme zabúdať na to, že je potrebné robiť rozvážne rozhodnutia, ktoré garantujú hospodársky rast a prísnu finančnú disciplínu. "Bez týchto dvoch faktorov hlavná axióma našej politiky, rozdeľovanie v prospech verejnosti, to, čo na Slovensku vyrobíme, jednoducho nie je možná," zdôraznil.
Zároveň upozornil, že len vtedy budeme sebavedomý a hrdý národ, "keď budeme prejavovať úctu k štátu, jeho symbolom, inštitúciám, dejinám a predovšetkým k hrdinom týchto dejín".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies