Prvou austrálskou premiérkou sa stala 48-ročná Julia Gillardová
Ženský šarm nepatrí k zbraniam, ktoré prvá premiérka v dejinách Austrálie Julia Gillardová (48) využíva v tvrdom politickom boji. Ostré lakte a chladná kalkulácia, ako sama priznáva, sa k nej hodia oveľa viac.
Nová austrálska premiérka ľavicovej Austrálskej labouristickej strany (ALP) už podľa slov pozorovateľov dlho čakala na tento post a preto aj bez zbytočnej sentimentality zasadila dnes doterajšiemu predsedovi Kevinovi Ruddovi ranu dýkou: "Bolo potrebné urobiť tento krok, prevziať kontrolu a zabezpečiť, aby sa vláda opäť dostala do správnych vôd," vyhlásila.
Slobodná a bezdetná politička, ktorú si médiá dlho doberali pre jej od prírody červené vlasy, jej životného partnera - kaderníka a rozhodnutie nemať deti, začala svoju politickú kariéru v roku 1983 v Melbourne ako šéfka zväzu študentov. Počas štúdia práva sa angažovala v socialistickom fóre a počas praxe sa venovala ťažiskovej téme pracovného práva. V roku 1996 vstúpila do komunálnej politiky a o tri roky neskôr sa ako poslankyňa ALP dostala do parlamentu.
V roku 2006 sa presadila ako podpredsedníčka strany na čele s Kevinom Ruddom. "Musela som tvrdo bojovať, aby som mohla kandidovať, musela som sa zúčastniť intríg, počítať hlasy, robiť kompromisy - a všetko by som urobila znova, keby som musela," povedala vtedy. Keď Rudd o rok neskôr vyhral ALP po 11 rokoch v opozícii voľby, ostala na mieste jeho zástupkyne. Hrala druhé husle bez mihnutia oka - najprv.
Gillardová vedome obetovala politickej kariére rodinu a deti. "Obdivujem ženy, ktoré zvládnu všetko, pracovať a mať deti, ale nemyslím si, že by som to dokázala," vyhlásila raz. "Som veľmi cieľavedomá a pre mňa to znamená, že keď sa na jednu vec zameriam, nemôžem robiť nejakú druhú." Narodila sa vo Veľkej Británii (vo Walesse) a ako štvorročná sa spolu s rodičmi prisťahovala do Austrálie. V tohtoročných parlamentných voľbách vystúpi proti šéfovi liberálov Tonymu Abbottovi. "Julia je silnou kandidátkou," vyhlásil Abbott.
xxx
Jillian Gillardocá se dnes stala nielen prvou austrálskou premiérkou, ale tento týždeň aj treťou ženou na svete, ktorá sa postaví do čela vlády - po svojej fínskej kolegyni Mari Kiviniemiovej a dezignovanej slovenskej premiérke Ivete Radičovej.
Prinášame prehľad žien, ktoré v súčasnosti stoja vo svete na čele krajiny či vlády, ktorý sme prevzali od českej spravodajskej televízie ČT24:
Kráľovné:
Británia - Alžbeta II., od februára 1952
Dánsko - Margaréta II., od januára 1972
Holandsko - Beatrix, od apríla 1980
Prezidentky:
Írsko - Mary McAleeseová, od novembra 1997
Fínsko - Tarja Halonenová, od marca 2000
Filipíny - Gloria Macapagalová-Arroyová, od januára 2001
Libéria - Ellen Johnsonová-Sirleafová, od januára 2006
Švajčiarsko - Doris Leuthardová, od januára 2010 (na rok)
India - Pratibha Pátilová, od júla 2007
Argentína - Cristina Fernándezová (Kirchnerová), od decembra 2007
Litva - Dalia Grybauskaitéová, od júla 2009
Kostarika - Laura Chinchillová, od mája 2010
Premiérky:
Nemecko - Angela Merkelová, od novembra 2005
Bangladéš - Šajch Hasína Vadžídová, od januára 2009
Island - Jóhanna Sigurdardóttir, od februára 2009
Chorvátsko - Jadranka Kosorová, od júla 2009
Kirgizsko - Roza Otunbajevová, premiérka dočasnej vlády, má aj právomoci prezidenta, vo funkcii od apríla 2010 (po štátnom prevrate
Trinidad a Tobago - Kamla Persadová-Bissessarová, od mája 2010
Fínsko - Mari Kiviniemiová, od júna 2010
Austrália - Julia Gillardová, od júna 2010
Slovensko - (Iveta Radičová, dezignovaná premiérka od júna 2010)
Generálne guvernérky:
Svätá Lucia - Pearlette Louisyová, od septembra 1997
Kanada - Michaëlle Jeanová, od septembra 2005
Antigua a Barbuda - Louise Lakeová-Tacková, od júla 2007
Austrália - Quentin Bryceová, od septembra 2008
Zdroj : TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies