Rast americkej ekonomiky sa spomaľuje
Tempo rastu americkej ekonomiky bolo v 2. kvartáli zrejme najpomalšie za ostatný rok. Hlavnými príčinami sú vysoké ceny palív, ktoré znížili spotrebiteľské výdavky, a prerušenie logistických reťazcov v dôsledku prírodnej katastrofy v Japonsku, ktoré obmedzilo produkciu, tvrdia ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg.
Hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov sa podľa prieskumu v 2. kvartáli medziročne zvýšil o 1,8 %. Tempo rastu sa teda mierne spomalilo z 1,9 % v prvých troch mesiacoch roka. Americké ministerstvo obchodu zverejní oficiálnu správu o vývoji HDP v piatok 29. júla.
Rast spotrebiteľských výdavkov, na ktoré pripadá v USA až 70 % ekonomickej aktivity, bol v uplynulom štvrťroku najpomalší od skončenia recesie v roku 2009. Situácia na trhu práce sa totiž zlepšuje len veľmi pomaly. Slabá tvorba pracovných miest brzdí najväčšiu svetovú ekonomiku a je jednou z príčin, prečo šéf americkej centrálnej banky (Fed) Ben S. Bernanke pripustil ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Fed musí byť podľa neho pripravený použiť akýkoľvek nástroj v oblasti menovej politiky na oživenie hospodárstva.
Podľa prieskumu sa tempo rastu spotrebiteľských výdavkov v 2. kvartáli spomalilo z 2,2 % až na 0,8 %, čo by bolo najmenej od 2. štvrťroka 2009. Jednou zo slabých oblastí bol predaj áut, ktorého tempo prepočítané na celý rok kleslo na 12,1 milióna z 13 miliónov vozidiel v prvých troch mesiacoch.
Zdraženie základných potrieb, ako sú potraviny a energie, obmedzilo výdavky na iné tovary a služby. Priemerná cena benzínu v máji vyskočila nad 4 USD za galón (3,7851 litra). Zákazníkov tiež odradzuje slabá tvorba pracovných miest. Miera nezamestnanosti sa v júni zvýšila na 9,2 z 9,1 %. V júni vzniklo mimo poľnohospodárstva len 18.000 nových pracovných miest, čo je najmenej za ostatných 9 mesiacov.
Zdroj: TASR/Bloomberg
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies