BRATISLAVA – Konkurencieschopnosť európskych krajín by zvýšili najmä jednoduchšie daňové systémy a väčšia istota v budúcnosti. Uviedla to takmer polovica respondentov Európskeho daňového prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Deloitte v 29 krajinách Európy.
"Podnikatelia nemajú radi neistotu. Chcú stabilné daňové zákony, pretože sú presvedčení, že práve to bude mať pozitívny vplyv na ekonomickú konkurencieschopnosť ich krajiny," uviedla v správe pre médiá manažérka na oddelení daní spoločnosti Deloitte Ivana Dvořáková.
Zjednodušenie daňového systému žiadajú aj slovenské firmy. "Na Slovensku označilo zjednodušenie daňového systému ako najdôležitejší faktor pre zvýšenie konkurencieschopnosti krajiny až 57 % opýtaných," doplnila Dvořáková.
Najviac slovenských podnikateľov totiž znepokojujú časté zmeny daňových predpisov. Až 86 % opýtaných si myslí, že na Slovensku je vysoká miera daňovej neistoty. Za najvýznamnejšie príčiny označilo 85,7 % respondentov práve časté legislatívne zmeny. Vo všeobecnosti je podľa väčšiny opýtaných v prieskume na Slovensku menšia daňová istota ako v iných európskych krajinách.
Daňové úrady sa na Slovensku podľa respondentov zameriavajú najviac na daň z pridanej hodnoty, daň z príjmov právnických osôb a na transferové oceňovanie. Za posledné tri roky zažilo daňovú kontrolu 71 % z respondentov prieskumu.
Aj v iných európskych krajinách je jednou z najdôležitejších výziev pri podnikaní vysoká miera daňovej neistoty. Ako ukázal prieskum, 39 % respondentov prekážajú najmä časté zmeny právnych predpisov, nejednoznačnosť, nedostatky a zmeny zásad a verejne dostupných usmernení daňových orgánov vadí 28 % opýtaných, ako aj príliš dlhé daňové spory, ktoré sa nepáčia 12 % respondentov.
Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte považuje viac ako 800 európskych respondentov za najatraktívnejšie ekonomiky na podnikanie z daňového hľadiska Veľkú Britániu a Holandsko. Pozitívne hodnotia konkurencieschopný daňový režim Veľkej Británie a jej daňové orgány za transparentnosť a jednoduché pravidlá.
Vyzdvihujú holandské daňové orgány za ich ústretovosť, jednoduchú komunikáciu, dostupnosť informácií a jasné a jednoduché postupy, ktoré podľa respondentov prospievajú podnikateľom a ekonomickému rastu.
Európsky daňový prieskum uskutočnila spoločnosť Deloitte v druhej polovici minulého roka. Zúčastnilo sa na ňom 814 respondentov z veľkých spoločností z 29 krajín Európy. Prieskum bol zameraný najmä na vzťahy s daňovými úradmi, daňové kontroly a vnímanie daňovej istoty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies