BRATISLAVA – Slovensko je pre Vietnam vstupnou bránou do Európskej únie. V rozhovore pre TASR to uviedol minister pre informácie a komunikáciu Vietnamskej socialistickej republiky Truong Minh Tuan, ktorý je v SR na pracovnej návšteve na čele skupiny vietnamských podnikateľov. Slováci sa môžu vo Vietname podieľať napríklad na budovaní tzv. inteligentných miest.
Pobyt vietnamského ministra a podnikateľov nadväzuje na tohtoročnú júlovú návštevu predsedu vlády SR Roberta Fica a zároveň je prípravou na plánovaný príchod vietnamského premiéra na Slovensko v roku 2017.
„Vzťahy medzi Vietnamom a Slovenskom sú dlhoročne a tradične priateľské. Naša krajina si uvedomuje, že ide aj o strategického partnera. Vysoko si ceníme úlohu Slovenska a považujeme ho za našu vstupnú bránu do Európskej únie. Táto návšteva má začať realizáciu záväzkov, na ktorých sa obe strany dohodli v júli,“ zhodnotil Truong Minh Tuan.
Ministra prijal okrem Fica aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, s ktorým podpísali memorandum o porozumení. Obe strany v ňom deklarujú, že rozvoj informačných technológií je kľúčovým elementom pre rozvoj obchodu, technologických pokrokov, ako aj posilňovanie sociálnej a kultúrnej sféry v krajinách.
„Vzájomné vzťahy oboch krajín sú už dnes výborne naštartované a som presvedčený, že pre rozvoj IT sféry je toto krok vpred, ktorý posunie obe krajiny v mnohých oblastiach. Čomu sa veľmi teším, pretože sa tým zachová kontinuita v rozvoji IT priemyslu na Slovensku,“ konštatoval Pellegrini.
Vietnamský minister poukázal na to, že slovenskí podnikatelia disponujú veľkým potenciálom a skúsenosťami v IT oblasti. „V súčasnosti sa Vietnam sústreďuje na budovanie tzv. smart cities (inteligentných miest). V rámci tohto projektu máme v pláne vybudovať smart zdravotníctvo, dopravu... Je to priestor aj pre slovenských podnikateľov,“ priblížil.
O Vietnam sa podľa neho v poslednom období živo zaujímali slovenské firmy pôsobiace v automobilovom priemysle. Dodal, že pre jeho krajinu je atraktívnou oblasťou aj školstvo. Mnoho Vietnamcov totiž získalo vzdelanie na Slovensku a chceli by na to nadviazať aj z pohľadu ďalšej generácie.
Vietnam je podľa ministra otvorený zahraničným investíciám a podnikateľom zo zahraničia vie vytvoriť vhodné podmienky vrátane daňových úľav.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies