BRATISLAVA – Spoľahlivé aktualizované vybrané štatistické údaje by mohli byť v budúcnosti k dispozícii neustále, nielen raz za desať rokov ako výsledok sčítania obyvateľov, domov a bytov. V najnovšej informatívnej správe to uvádza Štatistický úrad (ŠÚ) SR .
Úrad sa pripravuje na sčítanie v roku 2021, ktoré by malo byť prvým integrovaným. Okrem terénneho zisťovania bude vychádzať aj z údajov získaných z rôznych registrov, ktoré vedú štátne inštitúcie. To má zvýšiť kvalitu a efektívnosť údajov a informácií získaných zo sčítania a v budúcnosti zabezpečiť ich dostupnosť aj v období medzi jednotlivými cenzami.
Znížiť by sa však mala aj administratívna záťaž obyvateľov. ŠÚ priznáva, že spolupráca s nimi pri sčítaní je čoraz zložitejšia a zvyšuje sa počet respondentov, ktorí sa otvorene dožadujú modernejších alternatív sčítania.
Realizácia prvého integrovaného cenzu v roku 2021 má umožniť priebežne vyhodnocovať vybrané ukazovatele zisťované v sčítaní podľa požiadaviek Eurostatu. Podľa úradu môže tiež významne urýchliť prechod Slovenska k realizácii cenzu postaveného výlučne na administratívnych zdrojoch dát, bez priamej záťaže obyvateľov.
"Ak vychádzame z predpokladu, že zodpovedné politické rozhodnutia sa opierajú o objektívne štatistické dáta, potom moderné integrované sčítanie predstavuje veľkú príležitosť pre celú spoločnosť," konštatuje v správe úrad.
ŠÚ SR navrhuje vláde vytvorenie medzirezortného analytického tímu, ktorý by preskúmal jednotlivé administratívne zdroje dát – registre a navrhol riešenia, ako sfunkčniť ich obsah z hľadiska čo najefektívnejšieho využitia pri sčítaní. Doterajšie predbežné preskúmavanie odhalilo rôznu kvalitu údajov v jednotlivých registroch. Vo februári ŠÚ predloží vláde národný akčný plán, s konkrétnymi úlohami na prípravu sčítania v roku 2021.
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je vyčerpávajúce, obsahovo najrozsiahlejšie štatistické zisťovanie s najdlhšou históriou, ktoré upravuje osobitný zákon. Na Slovensku aktualizuje spravidla každých desať rokov údaje a informácie o demografickej, sociálnej, kultúrnej, vzdelanostnej, ekonomickej úrovni spoločnosti, o počte a štruktúrach domov i bytov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies