Amerika rieši v posledných rokoch problém, prečo dochádza k stále väčšiemu počtu incidentov, pri ktorých policajti zastrelia černocha. Odpoveď na túto zložitú otázku je možno jednoduchšia, ako sa na prvý pohľad zdá.
V rámci tejto debaty vzniklo hnutie Black Lives Matter a v tomto roku došlo aj k mnohým protestom zo strany hráčov americkej futbalovej ligy NFL.
Isté je, že dôvody sú hlbšie a majú veľa vysvetlení. Jednoduché štatistiky z mesta New York za rok 2012 nám však môžu pomôcť túto situáciu pochopiť. Pripomeňme si, že v USA sa etnicita či rasa každého občana eviduje všade, čo je dôležité i pre nasledujúce šatistiky. Tie s presnými dátami môžu dať odpovede na veľa otázok. Napríklad vo Švédsku sa rozhodli takúto evidenciu nerobiť a teraz si lámu hlavu nad tým, čo stojí za masívnym zvýšením kriminality a znásilnení.
Máme teda graf, ktorý nám ukazuje štyri hodnoty:
1. Percento subjektov ozbrojených strelnou zbraňou.
2. Percento subjektov zasiahnutých strelnou zbraňou.
3. Percento subjektov zabitých strelnou zbraňou.
4. Percento subjektov, ktoré na policajtov strieľali.
Vidíme z neho, že aj keď sú černosi skupinou, ktorá je policajnou streľbou zasiahnutá najčastejšie (69 %) a rovnako sú najčastejšou obeťou policajnej streľby (69%), zároveň vidíme, že z počtu subjektov, ktoré majú strelnú zbraň, tvoria černosi ešte početnejšiu skupinu (75%) a z počtu subjektov, ktoré po policajtoch strieľajú tvoria dokonca absolútne najväčšiu skupinu zo všetkých grafov (79%).
Vzájomná kolerácia medzi tým "mať zbraň a strieľať z nej" a "byť postrelený políciou" nám hovorí, že keby čierni páchatelia trestných činov po policajtoch nestrieľali, možno by políciou zastrelení neboli.
Čo na to aktivisti Black Lives Matter? Nemohli by im túto jednoduchú vec poradiť namiesto protestov?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies