BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Vlasť je pripravená spolupracovať so všetkými stranami, s ktorými má presah do národno-kresťansko-vlasteneckých zásad. Potvrdil to jej volebný líder Štefan Harabin v diskusii na Tablet.tv, kde spomínal možnosť vytvoriť národno-kresťanský blok.
Harabin pozval na rokovanie Kotlebu, stretnutie je plánované na štvrtok. Kotleba naň chce ísť ako zástupca viacerých strán (ĽSNS, Národná koalícia, KDŽP Aliancia za Slovensko, Priama Demokracia, Doma dobre), s ktorými podpísal memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán do budúcoročných parlamentných volieb. Harabinova predstava o spolupráci národných síl je ešte širšia.
Harabin poukazuje na to, že niektoré strany formujú ultraliberálny blok, "ktorého hodnoty alebo programové ciele sú nenormálne". Líder Vlasti kritizuje presadzovanie Istanbulského dohovoru, adopcií detí homosexuálnymi pármi, zľahčovanie drog či presadzovanie väčšej integrácie do Európskej únie.
Na druhej strane sa podľa Harabina črtajú národno-vlastenecké strany. "Ako je evidentne strana Vlasť, Kotlebova strana, Smer, SNS, čiastočne asi aj Kollárova strana, ktoré presadzuje kresťanské zásady a je tiež proti ekonomickej migrácii," zhrnul Harabin s tým, že po rozhovore s Kotlebom podľa neho určite príde aj k rokovaniam s ďalšími stranami.
Strana Vlasť na svojej webstránke sľubuje občanom po voľbách v roku 2020 iniciovanie referenda o charaktere a budúcnosti Slovenska. Malo by podľa neho reflektovať na etické otázky týkajúce sa rodiny. Dôvodom je Istanbulský dohovor, ktorý podľa Harabina minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) doteraz nevypovedal. Harabin je presvedčený, že dohovor redefinuje tradičnú rodinu na zväzok rôzneho počtu rôznych partnerov.
Neparlamentná strana chce tiež zaviesť hmotnú zodpovednosť pre politikov a štátnych úradníkov. Harabin hovorí aj o potrebe odpolitizovať justičné zložky, políciu, prokuratúru.
Na otázku, ako hodnotí plány Vladimíra Mečiara na návrat do politiky, Harabin odpovedal, že bývalého premiéra považuje za právneho architekta slovenskej štátnosti.
"Toto mu nikto nezoberie. Aj v Európskej únii oceňujú, ako dokázali bez emócií a racionálne rozdeliť štát, bez kvapky krvi," povedal s tým, že nikomu nemožno uprieť právo vyvíjať politickú činnosť.
Harabin nesúhlasí s tým, že pre kandidatúru do volieb príde o talár sudcu.
"Do prijatia 'lex Harabin' bol právny stav úplne jasný a bol súladný s ústavou a európskym dohovorom. Právny stav, ktorý platí od 15. októbra, nie je súladný, je neústavný. Mne funkcia sudcu nezaniká neústavným zákonom, jednoducho sa len prerušuje. Ja si svoje práva viem vydobyť. V prípade vzniku súdneho sporu to bude pre mňa najľahší súdny proces," povedal Harabin.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies