ŽENEVA - Tisíce žien v celom Švajčiarsku v piatok nešli do práce a zúčastnili sa na demonštráciách za rovnaké platové podmienky, aké majú muži a väčšiu rovnoprávnosť. Švajčiarky zároveň protestujú proti sexuálnemu obťažovaniu a násiliu.
Už okolo polnoci sa pri katedrále v meste Lausanne zhromaždili stovky žien a následne sa presunuli do centra mesta, kde zapálili drevené palety; do plameňov potom hádzali kravaty či podprsenky.
Jednou z požiadaviek je i zvýšenie miezd pre ženy pracujúce v domácnostiach, učiteľky a opatrovateľky — čo sú zamestnania, v ktorých obvykle pracuje viac žien ako mužov. Farbou protestov je fialová a logom zovretá päsť uprostred symbolu Venuše — kruhu s malým krížikom.
V krajine ide o prvý takýto protest za posledných takmer 30 rokov. Desať rokov po tom, ako bolo vo švajčiarskej ústave zakotvené rovnoprávne postavenie mužov a žien, sa 14. júna 1991 na pochode spojenom s piknikmi v uliciach zúčastnilo pol milióna Švajčiarok. Ich cieľom bolo protestovať proti pretrvávajúcej nerovnosti.
Vo Švajčiarsku k prerušeniu práce z dôvodu protestov dochádza veľmi zriedkavo. Zamestnávatelia a odbory totiž v roku 1937 podpísali dohodu, z ktorej vyplýva, že nezhody sa majú riešiť prostredníctvom rokovaní, nie štrajkov.
Organizátori protestov tvrdia, že ani po tridsiatich rokoch sa situácia takmer vôbec nezlepšila — ženy zarábajú v priemere o 20 % menej ako muži a podľa svojich slov musia žiadať o "viac času, viac peňazí, viac rešpektu".
Čo sa týka rozdielov v mzdách medzi mužmi a ženami s rovnakou kvalifikáciou, plat mužov je podľa švajčiarskeho národného štatistického úradu vyšší o 8 %. Švajčiarsko bolo jednou z posledných európskych krajín, ktorá ženám priznala volebné právo. 6enám to bola umožnené až v roku 1971.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies