ŠVÉDSKO/HARPSUND - Švédsky premiér povedal, že jeho vláda oficiálne požiadala Čínu o spoluprácu pri objasňovaní nedávneho pretrhnutia dátových káblov na dne Baltského mora v oblasti, kde bolo spozorované plavidlo plaviace sa pod čínskou vlajkou.
Švédsko formálne požiadalo Čínu o spoluprácu pri vyšetrovaní incidentu, pri ktorom došlo k poškodeniu dvoch dátových káblov na dne Baltského mora. K poškodeniu došlo v oblasti, kde sa nachádzala čínska loď plaviaca sa pod ich vlajkou. O incidente sme písali už v minulom článku
Premiér Ulf Kristersson zdôraznil, že je „mimoriadne dôležité zistiť, čo sa presne stalo“. Dodal: „Švédsko vyjadrilo naše želanie, aby sa loď presunula do švédskych vôd... A samozrejme, očakávame, že aj Čína splní žiadosť, ktorú sme jej zaslali.“
Dátové káble, ktoré spájajú Fínsko s Nemeckom a Litvu so Švédskom, boli narušené minulý týždeň vo švédskych vodách. V oblasti bola zaznamenaná prítomnosť čínskej lode Yi Peng 3, ktorú vyšetrovatelia podozrievajú, že úmyselne poškodila káble tým, že ťahala kotvu po morskom dne. Túto teóriu podporila správa denníka Wall Street Journal.
NORSAR, nórska nadácia sledujúca seizmické aktivity, uviedla, že v oblasti neboli zaznamenané žiadne „seizmické signály“, čo vylučuje možnosť výbuchu. Momentálne je loď Yi Peng 3 zakotvená v medzinárodných vodách medzi Švédskom a Dánskom a je pod dohľadom dánskeho námorníctva.
Na tlačovej konferencii po bezpečnostnom stretnutí lídrov baltských štátov poľský premiér Donald Tusk vyjadril Švédsku „plnú solidaritu a podporu“. Tusk zároveň pripomenul predchádzajúce incidenty v regióne, vrátane poškodenia plynovodov Nord Stream a Balticconnector.
Fínsko, Švédsko a Nemecko už začali vyšetrovanie, pričom nemecký minister obrany vyhlásil, že poškodenie mohlo byť výsledkom sabotáže, hoci dôkazy zatiaľ chýbajú. Čínske úrady v Pekingu odmietli akúkoľvek zodpovednosť a uviedli, že nemajú informácie o lodi. Zároveň vyhlásili, že Peking je pripravený „udržiavať komunikáciu“ s dotknutými stranami.
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Mao Ning, uviedla, že Čína je ochotná spolupracovať s príslušnými krajinami na odhalení pravdy a že Čína a Švédsko v tejto veci udržiavajú úzku komunikáciu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies