Ďalšia záhada Stonehenge bola rozlúštená! Odborníci zistili, odkiaľ presne sa vzali masívne balvany, ktoré boli použité k stavbe a každý z nich váži až 30 ton.
Vyťažené boli údajne na dvoch miestach v západnom Walese, ktorý leží zhruba 300 kilometrov od ich momentálneho umiestnenie na Salisburskej pláni.
Vedci vyriešili ďalšiu zo záhad, ktorými je opradená britská megalitická stavba Stonehenge. Podarilo sa im identifikovať presné miesta, odkiaľ masívne balvany pochádzajú.
Trending this week: A paper by @pre_historic, Andrew Chamberlain and Mike Parker Pearson explores the Folkton and Lavant Drums as potential measuring devices from the time of #Stonehenge. Read the full paper here: https://t.co/vcV1sFkEBu @altmetric pic.twitter.com/C5WKxwsPiZ
— T&F Stats, Maths, Engineering & Computer Science (@tandfSTEM) February 12, 2019
Prapredkovia Britov ich vyťažili v oblastiach Craig Rhos-y-Felin a Carn Goedog, ktoré sa nachádzajú neďaleko seba v západnom Walese.
Preprava balvanov ale nebola vôbec jednoduchá. Na tajomné miesto v grófstve Wiltshire, kde skončili, to je totiž zhruba až 300 kilometrov! Každý balvan pritom dosahuje váhy až 30 ton. Podľa odborníkov bol pri preprave zrejme použitý "primitívny" kladkový systém z klád a lán.
One of the most significant discoveries in the #Stonehenge Landscape is the footprints of the Aurochs found at #BlickMead last year. Here’s Mike Parker Pearson discussing this astonishing preserved site. Last week without any permission @highwaysengland started to desecrated it! pic.twitter.com/UAfYoBzD0i
— Amesbury Museum (@AmesburyMuseum) December 6, 2018
Archeológovia si dlho lámali hlavu nad tým, odkiaľ sa balvany vzali. Ich chemické zloženie totiž nezodpovedá žiadnym okolitým nerastným surovinám.
Podľa nich tu bolo pôvodne na 80 menhirov, z ktorých sa však zachovala len zhruba polovica. "Na tomto objave je najviac vzrušujúce to, že sme zase o krok bližšie k odhaleniu najväčšieho tajomstva Stonehenge - prečo tie kamene pochádzajú z takej diaľky. Každý iný neolitický monument je z megalitov prinesených z oblasti nie ďalej, ako 15 kilometrov. Teraz sa zaoberáme tým, čo bolo pred 5000 rokmi tak osobitného na oblasti Preseli Hills a či tu vtedy tiež neboli nejaké dôležité kamenné kruhy, ktoré boli postavené ešte predtým, než modré kamene, boli premiestnené do Stonehenge," prezradil médiám profesor Mike Parker Pearson z University College London, ktorý výskum vedie.
Prof Mike Parker Pearson will be digging into 100 years of excavations at Stonehenge and discussing why there has never been a better time to be an archaeologist. https://t.co/HWSJL3f7kH Join us, Wed 16 May at 7pm. Tickets are free but booking is required. pic.twitter.com/HSSMxAI83v
— Stonehenge (@EH_Stonehenge) April 24, 2018
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies