BRATISLAVA - Levoča sa nachádza na severovýchode Slovenska v Prešovskom kraji. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku.
Chrám svätého Jakuba
Najvýznamnejšia a jedinečná pamiatka v Levoči má 11 gotických a renesančných krídlových oltárov. Jej najvyšší drevený oltár je najväčší na svete. Je najväčšou sakrálnou stavbou na Spiši a druhou najväčšou na Slovensku (po košickom Dóme svätej Alžbety). Svojím cenným interiérovým vybavením sa radí medzi najcennejšie historické pamiatky u nás. Dôkazom toho je nielen mimoriadna návštevnosť chrámu ale tiež skutočnosť, že aj vďaka nemu bola Levoča v roku 1993 zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Klietka hanby
Slúžila na trestanie ľahších deliktov. Pôvodne stála na mieste dnešného evanjelického kostola. Neskôr bola majetkom a stála v parku rodiny Probstnerovcov, v priestore dnešnej nemocnice. Stredoveký pranier rodina darovala mestu v roku 1933, odkedy stojí pred radnicou.
Mariánska hora
Mariánska hora je vrch v Levočských vrchoch, nachádzajúci sa nad mestom Levoča v južnej časti pohoria.
Pod vrcholom sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá je jedným z najnavštevovanejších pútnických miest Slovenska. Od baziliky sú výhľady na Levoču a jej širšie okolie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies