Americký prezident Donald Trump v Ružovej záhrade Bieleho domu oznámil dlho očakávaný „Deň oslobodenia“ recipročných ciel. Globálne trhy prešli do režimu „risk-off“, pričom futures na americké akcie prudko klesli a zlato sa vyšplhalo na nové maximum.
Americký prezident Donald Trump v prejave v Ružovej záhrade Bieleho domu predstavil dlho očakávaný „Deň oslobodenia“ recipročných ciel, ktorými zaviedol minimálne 10-percentné clo na všetky krajiny a dodatočné odvody na približne 60 krajín považovaných za najväčších porušovateľov.
Trump počas svojho prejavu ukázal tabuľku so zoznamom krajín, na ktoré sa vzťahujú vyššie clá, pričom Čína, Európska únia a Vietnam čelia sadzbám 34 %, 20 % a 46 %. Ostatné krajiny vrátane Japonska, Južnej Kórey, Indie, Kambodže a Taiwanu budú postihnuté dovoznými clami vo výške 24 %, 25 %, 26 %, 49 % a 32 %.
„2. apríl 2025 si budeme navždy pamätať ako deň znovuzrodenia amerického priemyslu, ako deň, keď sa Amerika opäť stala bohatou,“ vyhlásil Trump.
A pokračoval: „Naša krajina a jej daňoví poplatníci boli viac ako 50 rokov okrádaní, ale to sa už nestane.“
„Recipročne. To znamená, že oni to robia nám a my im. Je to veľmi jednoduché. Jednoduchšie to už byť nemôže,“ dodal. „Budeme im účtovať približne polovicu toho, čo oni účtujú a účtovali nám... Takže tarify nebudú úplne recipročné.“
Trumpova administratíva potvrdila, že Kanada a Mexiko budú zatiaľ vyňaté zo základného 10 % cla a recipročných odvodov, keďže oba štáty už podliehajú existujúcim 25 % dovozným clám. Tovar, na ktorý sa vzťahuje Severoamerická obchodná dohoda, bude tiež vylúčený z nových ciel.
Okrem toho nové recipročné clá nebudú mať vplyv na oceľ, hliník a automobily, ktoré už podliehajú dovozným odvodom. Očakáva sa však, že Trump v blízkej budúcnosti oznámi ďalšie clá na meď, farmaceutické výrobky, polovodiče a drevo.
Základné clá začnú platiť po sobotňajšej polnoci, zatiaľ čo vyššie sadzby sa začnú uplatňovať od budúcej stredy, informovala agentúra Bloomberg.
Pokles akciových trhov
V reakcii na Trumpovo oznámenie o clách na svetových trhoch zavládla nálada, ktorá znižuje riziko. Európske akciové trhy boli v čase jeho prejavu už zatvorené, ale americké akciové futures v predĺženom obchodovaní prudko klesli, pričom index S&P 500 sa prepadol o 3 %, Nasdaq o 3,8 % a Dow o 1,8 %.
Všetky hlavné technologické akcie vrátane takzvanej „veľkolepej sedmičky“ sa v priebehu obchodovania po skončení relácie prepadli o 1 % až 3 %, pričom na čele strát bola spoločnosť Apple, ktorá klesla o takmer 3 %. Očakáva sa, že výpredaj sa rozšíri aj na štvrtkovú obchodnú seansu, čo bude mať globálne dôsledky.
„Celková úroveň ciel je na vysokej strane, takže trhy musia počítať s väčším šokom pre ekonomiku,“ povedal Kyle Rodda, hlavný trhový analytik spoločnosti Capital.com Australia.
Európske akciové trhy skončili pred Trumpovým oznámením nižšie, čím sa rozšírili výpredaje zaznamenané v marci. Investori teraz sledujú reakciu Európskej únie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok uviedla, že EÚ má silný plán odvetných opatrení, pričom si ponecháva otvorené dvere na rokovania.
Na devízových trhoch euro voči americkému doláru mierne kleslo, ale zostalo nad úrovňou 1,08, pričom sa v prostredí rastúcej neistoty pohybovalo v oboch smeroch. Meny naviazané na komodity vrátane kanadského, austrálskeho a novozélandského dolára voči zelenej bankovke prudko klesli, zatiaľ čo japonský jen výrazne posilnil, keďže investori hľadali útočiská.
V komoditnom sektore sa zlato v dôsledku dopytu po útočiskách vyšplhalo na nové rekordné maximum, zatiaľ čo priemyselné kovy, najmä meď, sa prepadli o viac ako 2 % a futures na ropu klesli o takmer 1 %.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies